קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מכרז התפלה נוסף לפני סיכום

מכרז התפלה נוסף לפני סיכום

שלוש קבוצות מגישות את הצעותיהן ההנדסיות והכספיות להקמת מתקן ההתפלה הגדול בישראל

המכרז הגדול ביותר המתנהל במשק הישראלי ייסגר בבספטמבר, אז יגישו שלוש קבוצות את הצעותיהן ההנדסיות והכספיות להקמת מתקן ההתפלה הגדול בישראל, בשורק. זהו מכרז שצפוי להיות מוכרע דווקא בזכות השליטה במרכיב מפתיע אחד: מחיר החשמל.
 
התלות  בחשמל היא המרכיב המקנה בימים אלה יתרון יחסי לקבוצה אחת המשותפת לקרן האצ'יסון ולהנדסת התפלה (IDE) שבבעלות קבוצת דלק וכי"ל, על פני מתחרותיה: קונסורציום משותף לשיכון ובינוי, גרנית הכרמל ושפיר; וקבוצת תה"ל מקבוצת קרדן ו-Veolia ישראל.
 
המתקן להתפלת מי ים בשורק הוא מתקן ההתפלה הרביעי שיוקם בישראל בשיטת ה-P.F.I, שבמסגרתה יקים זכיין פרטי את המתקן ויתפעלו תמורת הבטחה לרכישת המים המותפלים בידי המדינה במחיר נקוב. מדובר במתקן ההתפלה הגדול בישראל, שיספק כמות שנתית של 150 מיליון קוב מי ים מותפלים בשנה. ההשקעה בהקמתו מוערכת ב-2 מיליארד שקל, ותקופת הזיכיון היא 26.5 שנה.
 
מתקן התפלה שכזה צפוי להפוך לאחד מצרכני החשמל הגדולים במשק - ולפי הערכות יזדקק לאספקה שוטפת של כ-80 מגה-וואט בשעה. זאת, כאשר תשומת האנרגיה היא מרכיב קריטי בעלות התפלת המים - ומהווה כ-30%-60% ממחיר קוב מים מותפלים שיוצע בידי המתמודדות במכרז.
 
בפני זכייניות פרויקטי ההתפלה עומדות שתי אפשרויות לספק את החשמל הדרוש למתקן: האחת, לרכוש אותו מחברת החשמל, לרוב בשעות השפל - אז מוזל מחירו משמעותית; או לחלופין, להקים בצד המתקן תחנת כוח פרטית אשר תספק את מרבית החשמל שתייצר למתקן ההתפלה הסמוך.

כך למשל, נתמך מתקן ההתפלה שבבעלות שווה של IDE ו-ואוליה באשקלון, בתחנת כוח פרטית של דלק תשתיות (IPP אשקלון) המספקת לו את החשמל הדרוש להפעלתו, 55 מגה-וואט, בהנחה על מחיר חברת החשמל. מתקני ההתפלה בפלמחים ובחדרה, המצויים בבנייה, ירכשו לפי שעה את החשמל הדרוש להם מחברת החשמל, ויעשו זאת בעיקר בשעות השפל של הביקושים לחשמל - כדי להוזילו.