קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
ויכוח חריף בין שתי הספקיות של גז טבעי

ויכוח חריף בין שתי הספקיות של גז טבעי

חילופי האשמות בין ספקי הגז על הונאות והטעיות

ויכוח חריף בין שתי הספקיות של גז טבעי לחברת שחשמל - מי מפר את כללי השוק וההסכמים?

פתיחת החוזה החתום בין חברת החשמל לספקית הגז המתחרה EMG מעוררת סערה.
הן בים תטיס והן בחברת החשמל נערכים כבר כמה חודשים למערכה המשפטית והציבורית שתפרוץ מיד עם הבאת חוזה הגז המעודכן עם EMG המצרית לאישור דירקטוריון חברת החשמל. 

בים תטיס (קידוחי הים שלתשובה) טוענים  כי ייקור הגז המצרי הוא בגדר כניעה שלא בסמכות לסחטנות המצרית, באופן שמפלה לרעה
   
את ים תטיס. בחברת החשמל ישיבו מנגד כי הצורך הלאומי האסטרטגי בגיוון מקורות האנרגיה של ישראל גובר על הנסיבות המשפטיות היבשות, וכי לים תטיס אין פתחון פה בעניין החוזה של EMG. 

בניגוד לסיבוב הקודם בין שתי הספקיות, ב-2001, שדה הקרב הפעם אינו מוגבל לחוזה גז אחד. הפעם ניטשת המערכה על שלושה עניינים כבדים אף יותר: עתיד שדה הגז המתרוקן של ים תטיס מול חופי אשקלון (מארי B), עתיד מכרז הגז הטבעי הנוזלי (LNG), ובעיקר פיתוח המאגרים "תמר" ו"דלית". עם כל הכבוד למשמעות הכספית של עדכון חוזה הגז בין ים תטיס לחברת החשמל, הכסף הגדול באמת של השותפות בים תטיס ממוקם כיום במאגרים שבקרקעית הים מול חופי חיפה, שבהם הן מחזיקות ב-67% מהזכויות. המפתח להפקת הגז מהמאגרים נתון כיום במידה לא מבוטלת בידי נשואי המתקפה המשפטית של ים תטיס אתמול - חברת החשמל והממשלה.

מסתבר כי,  הפקת גז כלכלית מ"תמר" מותנית בחוזה אספקה נרחב עם חברת החשמל, וייתכן שאף ברשת ביטחון ממשלתית. כן מותנית בממשלה אספקת גז בשני צינורות (צפוני ודרומי) והבאתו לישראל עוד ב-2012. הקמת מתקן יבוא LNG לחופי ישראל עשויה לחבל בסיכויים לחתימת חוזה אופטימלי בין השותפות ב"תמר" לחברת החשמל - ובמקביל לייתר את ה"בור" המתרוקן של מארי B, הצפוי לעמוד כאבן שאין לה הופכין עם הידלדלות הגז שבו בתוך שלוש או ארבע שנים - עד סיום תקופת הזיכיון של ים תטיס במאגר.

עתה מצפים להחלטות  דירקטוריון חברת החשמל שעשוי לאשר את פתיחת ההסכם עם EMG, והממשלה צפויה לדחות את השגותיה של ים תטיס - מה שיוביל את דלק ואת נובל אנרג'י לבג"ץ. ואולם תהיה זו תמימות לחשוב שהמאבק תחום כל כולו בגבולות אותו חוזה אספקה היסטורי של 1.7 מיליארד מ"ק גז בשנה, כשעל הפרק מונחת הכרעה על פיתוח מאגר גז ב-40 מיליארד דולר. 

כל צד מאשים את השני באי גילוי נאות של תנאים ומחירים. כולל הונאות במה שנוגע לגילויי הגז החדשים בים התיכון ששמענו כה רבות עליהם .