קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן

"בחירה שגויה ביעוץ אנרגיה מהבנק העולמי"

הבנק העולמי אינו נחשב לבעל מומחיות בקביעת תעריפים

 
"הבחירה של חברת החשמל בבנק העולמי לבחינת בסיס התעריף ומקדם ההתייעלות של החברה היא שערורייה בקנה מידה עולמי" - כך אמר ל-TheMarker פרופ' דניאל צ'מנסקי, שעמד בשנות ה-90 בראש הוועדה לבחינת מבנה משק החשמל בישראל. הדברים נאמרו בעקבות הפרסום השבוע, לפיו תחתום חברת החשמל על חוזה עם הבנק העולמי למתן שירותי מחקר וייעוץ בנושא תעריף החשמל בישראל וההתייעלות שלה מחויבת החברה.
היקף החוזה מוערך ב-500 אלף דולר והוא אושר בידי ועדת המכרזים העליונה של החברה בפטור ממכרז, בטענה כי " אין מדובר בעבודה שיכולה להתבצע על ידי גורם אחר, מקומי או זר".
ואולם, לדברי צ'מנסקי, "הבנק העולמי אמנם מייעץ לממשלות על מבנה רצוי של משקי חשמל ומציע דרכים לפקח על חברות חשמל, אך אינו נחשב לבעל מומחיות בקביעת תעריפים", אמר. "בחירתו של הבנק בלי מכרז, בטענה שאין אחרים בעולם שיכולים לבצע את העבודה, אינה נכונה, במקרה הטוב. יש מאות חברות ייעוץ ומומחים שיכולים לבצע את העבודה טוב יותר מהבנק העולמי - וזול יותר".
צ'מנסקי טוען כי המהלך שנקטה חברת החשמל הוא חלק מהמלחמה שמנהלת חברת החשמל זה 14 שנה בניסיון לסכל את יישום חוק משק החשמל. "יש רק סיבה אחת להעסקת הבנק העולמי", טוען צ'מנסקי. "חברת החשמל, כבעבר, מנסה לסנוור את עיני רשות החשמל ואת עיני הציבור. בכל פעם שחברת החשמל חשה איום חרב הרפורמה, היא נוקטת אותו מהלך: גיוס שמות מפוצצים וכוח פוליטי כדי למנוע את יישום החוק". צ'מנסקי קרא לרשות החשמל שלא להכיר בהוצאת ההתקשרות.
צ'מנסקי, ששימש בעבר יועץ לחברת החשמל, הוא מבעלי חברת הייעוץ העסקי צ'מנסקי, בן-שחר ושות', עם תמיר בן שחר.
בחברת החשמל מסרו בתגובה כי הם מכבדים את פרופ' דניאל צ'מנסקי וכי "לא זכור לנו שמישהו, כולל הבנק העולמי, עירער בעבר על הבחירה בצ'מנסקי כיועץ". בחברה טענו עוד כי במאמרים שכתב לאורך השנים, גילגל צ'מנסקי את בעיית המחסור בחשמל לפיתחה של המדינה דווקא.