קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
הושהו המגעים לרכישת  תדיראן על ידי קריסטל

הושהו המגעים לרכישת תדיראן על ידי קריסטל

קריסטל שוקלת לרכוש את תדיראן. העברת יצור המזגנים לסין תימשך

 
 
חברת קריסטל מוצרי צריכה, בשליטת משה ממרוד (76.8%), הודיעה כי מזכר הבנות לרכישת פעילות המזגנים של תדיראן מוצרי צריכה מקונצרן האמריקני carrier, נחתם. אך העיסקה הושהתה בינתיים.
 
קריסטל צריכה המייבאת ומשווקת מכונות כביסה ומייצרת את מקררי תדיראן, מעונינת לרכוש את פעילות תדיראן שהינה יצרנית, ספקית, מפיצה ומשווקת של מוצרים ושירותים בתחום מיזוג האוויר, בישראל ומחוץ לישראל.

במכתב כוונות נקבעו עקרונות מרכזיים וביניהם: מחיר הרכישה של מניות תדיראן יהיה ההון העצמי של תדיראן בספריה. הצדדים יערכו הפחתה חשבונאית של הליך הארגון מחדש של תדיראן ובכלל זה העלויות הקשורות בסגירת המפעל של תדיראן בעפולה.
מכתב הכוונות אינו מחייב ונקבע בו כי תוקפו יפוג בתום תקופת הבלעדיות אם טרם יושג הסכם סופי תוך 60 יום. קריסטל מתכננת להעביר את פעילות המפעל לסין וייבא ולשווק בישראל מזגנים מסין, תחת המותג תדיראן. קריסטל רכשה לפני כמה שנים את מפעל המקררים של תדיראן, הפועל עד היום בעפולה.
 
תדיראן הקימהבשנת 1981 את המפעל לייצור מערכות קירור ומזגנים ובשיאו הועסקו
בו כ-1300 פועלים. בשנת 2004רכשקונצרן קרייר האמריקני את השליטה על מפעל המזגנים.
"תדיראן קרייר" מגלגלת כ-100 מיליון דולר בשנה ומחזיקה בנתח של 25% מהשוק המקומי. שליש מהייצור מיוצא לחו"ל. החברה הייתה רווחית בשנים האחרונות, כולל בשנת ,2008 אבל המשבר הכלכלי העולמי הביא לירידה בהיקפי הבנייה ולירידה של כ-50 אחוז במכירת המזגנים לחו"ל.
משה כהן, יו"ר ענף המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים, מציין  כי בישראל קונים בערך 400 אלף מזגנים בשנה, שכבר כעת 70% מהם מגיעים מסין.