קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
במשקי הבית הפתרון למניעת זיהום

במשקי הבית הפתרון למניעת זיהום

יצרני גז פנו לשר להגנת הסביבה לקדם התייעלות אנרגטית ומעבר משקי בית לשימוש בגז במקום ייצור חשמל בתחנות כוח מזהמות

   

* בכל משק בית בישראל ישנו פוטנציאל המרת אנרגיה מחשמל לגז בשיעור של כ-40%, על-ידי מעבר לשימוש במכשירים מבוססי גז

 

* מחובתה של המדינה לעודד את משקי הבית לעבור לשימוש במכשירים מבוססים על גז בדרך של העדפות במיסוי, זאת במסגרת התוכנית הלאומית להפחתת פליטת גזי החממה

 

 

 

לקראת ועידת קופנהגן שנפתחה היום (ה-7 בדצמבר 2009), חטיבת חברות הגז הביתי שבאיגוד לשכות המסחר פנתה לשר להגנת הסביבה לקדם מעבר משקי בית לשימוש אנרגטי בגז במקום חשמל, שייצורו בתחנות כוח שמזהמות את האוויר וגורמות להתחממות כדור הארץ.

 

בפניה ששיגר יורם טמיר, יו"ר חטיבת הגז הביתי באיגוד לשכות המסחר, לגלעד ארדן, השר להגנת הסביבה, נאמר כי, "כיום ישנו פוטנציאל לצמצום מסיבי של זיהום האוויר באם משקי הבית יעברו לשימוש בגז במקום בחשמל. בכל משק בית בישראל ישנו פוטנציאל המרת אנרגיה מחשמל לגז בשיעור של כ-40%, על-ידי מעבר לשימוש במכשירים מבוססי גז (כגון מייבש כביסה בגז, מתקן לחימום מים בגז, תנור אפיה בגז וכדומה). שריפת הגז הביתי במכשירים אלה אינה מזהמת את האוויר, שכן שריפת הגז הינה נקייה ופולטת בעיקר אדי מים. בעוד שכיום משקי הבית משתמשים במכשירים מבוססי חשמל, שנדרש לייצר עבורם חשמל בתחנות כוח מזהמות".

 

לדברי רונן סולומון, מנהל תחום אנרגיה באיגוד לשכות המסחר, "מחובתה של המדינה לעודד את משקי הבית לעבור לשימוש במכשירים שאינם מבוססים על אנרגיית חשמל בדרך של מתן העדפות במיסוי. אמנם יתכן כי בטווח הקצר ייגרם למדינה הפסד מס על מכשירים מבוססי גז, אבל בטווח הארוך יש בכך יתרון כלכלי לאומי. בדרך זו ניתן לשמור על בריאות הציבור ולעצור את התחממות כדור הארץ".

 

לדברי סולומון, "משקי הבית ירוויחו מהמהלך שכן עלות הפעלת המכשירים מבוססי הגז, זולה יותר בכ- 20% מאשר הפעלת מכשירים מבוססי חשמל. משכך, על המשרד להגנת הסביבה לשלב את הסבתם האנרגטית של משקי הבית לאנרגיית גז, במסגרת התוכנית הלאומית להפחתת פליטת גזי החממה".