קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
סיוע כספי לפרויקטי אנרגיה

סיוע כספי לפרויקטי אנרגיה

אושרו 3.3$ מיליון למימון פרויקטים משותפים באנרגיה מתחדשת


ציון דרך בשיתוף הפעולה בין ארה"ב וישראל בנושא טכנולוגיית אנרגיה נקייה:

משרד האנרגיה של ארה"ב   והמשרד לתשתיות לאומיות, באמצעות קרן BIRD, הקצו 3.3 מיליון דולר לפרויקט משותף עם משרד התשתיות הלאומיות

 

בתחילת חודש נובמבר משרד האנרגיה האמריקני (DOE), משרד התשתיות הלאומיות של ישראל והקרן הדו-לאומית למו"פ תעשייתי (BIRD ) בחרו לתמוך בפרויקטי מחקר משותפים בין חברות ישראליות ואמריקאיות, בתחום האנרגיה המתחדשת וההתייעילות אנרגתית ולסייע להם.  הסכום הכולל של המענק לפרויקטים עומד על סך של 3.3 מיליון דולר.   

פעולה זו הינה חלק משיתוף הפעולה הדו-צדדי בתחום האנרגיה הקיים בין משרד האנרגיה האמריקני למשרד התשתיות הלאומיות זה עשרות שנים. מטרת מענק זה הינה לעודד שיתוף פעולה בין גורמים עסקיים בתחום האנרגיה ולקדם מסחור של טכנולוגיות הנמצאות בפיתוח.  הפרויקטים אמורים להתחיל ב 2010.

 

מדובר בשיתוף פעולה ראשון בין ישראל-וארה"ב למתן מענקי מחקר ייחודיים לתעשייה בתחום האנרגיה באמצעות קרן BIRD. מימון הפרויקטים התאפשר הודות לחקיקה מיוחדת בקונגרס שהקצתה כשני מיליון דולרים לשנה לשיתוף פעולה עם ישראל כאשר במקביל, הקצתה ממשלת ישראל סכום זהה.

 

שר התשתיות הלאומיות, מר עוזי לנדאו, בירך על השקת ארבעת הפרויקטים ועמד על החשיבות של שיתוף פעולה עם ארה"ב בתחום האנרגיה, לאור האתגרים הרבים העומדים בפני שתי המדינות בקידום עצמאות אנרגטית. השר הביע תקווה כי ארבעת הפרויקטים יתנו דחיפה רצינית לשיתוף  ויפלסו את הדרך להרחיבו בעתיד הקרוב לתמיכה בחברות נוספות.

 

ארבעת הפרויקטים נבחרו לאחר הערכה מקצועית ועסקית של 16 פרויקטים שהוגשו.   

 

להלן פירוט ארבעת הפרויקטים:

 

·        ל-היליופוקוס בע"מ    נס ציונה, ישראל ול- Capstone Turbine Corporation  צ'טסוורת, קליפורניה, אושר מענק של עד 800,000 דולרים. היליופוקוס וקפסטון יפתחו וימסחרו מיקרו-טורבינה לייצור חשמל מאנרגיה סולרית מרוכזת.  מימון פרויקט זה כולל השתתפות עצמית של החברות המסחריות בשיעור של 2.1 מיליוני דולרים.

 

·        ל-מוטורולה ישראל בע"מ, תל אביב ולסמארט סינק , ג'קסון, מיסיסיפי, אושר מענק של עד 900,000 דולרים.  מוטורולה ישראל וסמארטסינק ישתפו פעולה בפיתוח ומיסחור של מסד למערכת  ניהול אנרגיה כחלק מתפיסת העולם של "רשתות חכמות" (Smart Grids).  פרויקט זה ישלב על  גבי רשת ביתית יישומי תוכנה שייתנו יתר בקרה למנהלי רשת החשמל הצבורית ובו בזמן יאפשרו לצרכני הקצה לעקוב אחרי הצריכה ולשלוט בה. מימון פרויקט זה כולל 2.8 מיליוני דולרים השתתפות עצמית של החברות.

 

·        טיגו אנרגיה, כפר סבא, ו- rchitectural Glass and Aluminum Co., Inc, Alameda California  - זכו למענק של עד 900,000 דולרים.  בפרויקט זה תפותח תפיסה משולבת ואינטגרטיבית של מערכות פוטווולטאיות במבנים  "Building Integrated Photovoltaic" (BIPV).  שותפות זאת תנסה לענות על אתגרים של עלות, תיקנון, ביצועים כלליים, מראה ובטיחות שכיום מהווים מכשול לאימוץBIPV  בקנה מידה גדול.  מימון פרויקט זה כולל 2.3 מיליוני דולרים השתתפות עצמית של החברות.

 

ל- TransBiodiesel Ltd שפרעם, ישראל וחברת Purolite, Bala Cynwyd, Pennsylvania  אושר מענק של עד 700,000 דולרים.  פרויקט זה ינסה לעצב זרז ביולוגי   המוטמע בשרף ועמיד בפני מתנול בעלות נמוכה שתאפשר ייצור ביודיזל בקנה מידה מסחרי לביוקטליזטורים חזויים יתרונות משמעותיים על קטליזטורים מסורתיים לייצור ביודיזל בין השאר ביעילות התהליך, באחידות ואיכות המוצר.  אך, כיום, עלותם גבוהה והם סובלים מחיי מדף קצרים.  במימון הפרויקט נכללים 1.2 מיליוני דולרים השתתפות עצמית של החברות.