קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
אין מכסה  למתקנים סולארים  לחשמל

אין מכסה למתקנים סולארים לחשמל

מכסת ההתקנות הסולאריות למגזר העסקי הושלמה בסוף השבוע - 17 חודשים בלבד לאחר שפורסמו התמריצים לייצור חשמל עצמי באנרגיה סולארית

 

מכסת ההתקנות הסולאריות למגזר העסקי הושלמה בסוף השבוע - 17 חודשים בלבד לאחר שפורסמו התמריצים לייצור חשמל עצמי באנרגיה סולארית - כך נודע ל-TheMarker. מדובר בהגשת בקשות לרישיונות עבור הקמת כ-800 מערכות לייצור חשמל עצמי בטכנולוגיה פוטו-וולטאית במתקנים קטנים (עד 50 קילו-ואט) במגזר המסחרי והחקלאי, בהיקף כולל של 35 מגה-ואט. זאת, החל מה-1 ביולי 2008, אז פרסמה רשות החשמל את התמריצים הכספיים להתקנתם.

ההסדר המתמרץ כלל התחייבות לרכישת החשמל המיוצר במתקנים תמורת 1.97 שקל לקווט"ש למשך 20 שנה, אך הוגבל ל-35 מגה-ואט עבור מתקינים מהמגזר העסקי, שהיו אמורים להוביל את התקנת המערכות על הגגות. לפי הערכות, עומד סך ההתקנות בפועל במגזרים המסחריים והחקלאיים על כ-5 מגה-ואט - בעוד שמערכות בהיקף כולל של כ-30 מגה-ואט מצויות בשלבי רישיון או בקשה לרישיון. רובן המוחלט בטווח 40-50 קילו-ואט למערכת. היקף ההשקעה עד כה בהתקנת מערכות ובהזמנות במגזר זה בלבד מוערך ב-600 מיליון שקל. במקביל, שריינה המדינה 15 מגה-ואט עבור התקנות על גגות בתים פרטיים. שוק זה נאמד כרגע בהתקנות בפועל בהיקף של מגה-ואט אחד בלבד.

עד לפני כשבועיים הייה הנחת העבודה בממשלה כי מכסת ההתקנות למגזר העסקי תאזל במחצית 2010 - ואולם בימים האחרונים גבר זרם הבקשות לקבלת רישיונות מחברת החשמל. ככל הידוע, הפסיקה החברה אתמול לקבל בקשות חדשות לרישיונות ייצור חשמל במתקנים קטנים. כתוצאה מכך, ידרשו בתקופה הקרובה משרדי התשתיות והאוצר לדון בדחיפות באשר להמשך המדיניות בענף.

הגשת הבקשות לחיבורי המתקנים לרשת החשמל הואצה בעיקר בחודשים האחרונים, לאחר התאוששות המשק מן המשבר הכלכלי שחווה מאז אוקטובר 2008. הענף זכה לזריקת מרץ נוכח הוזלת המערכות בשנה החולפת. עד סוף החודש צפויה רשות החשמל לפרסם את התמריצים לייצור חשמל סולארי במתקנים בינוניים.

ברשות החשמל מסרו כי: "הרשות תבחן את המשך התהליך תוך התייעצות עם שר התשתיות. הרשות מציינת בסיפוק את שיתוף הפעולה של חברת החשמל בתהליך. הרשות קוראת לצרכנים גם במגזר הביתי להשתתף בהסדרה להקמת מתקני ייצור חשמל קטנים על גגות ביתם. זוהי הסדרה צרכנית שגם על המגזר הביתי ליהנות מפירותיה".