קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
התעשיינים: ימשכו זעזועי מחירי המים

התעשיינים: ימשכו זעזועי מחירי המים

הערכות התאחדות התעשיינים: מתווה הרפורמה בתעריפי המים שאישרה מליאת רשות המים כוללת עלייה משמעותית בתעריפי המים לצרכנים 

 הערכות התאחדות התעשיינים:

מתווה הרפורמה בתעריפי המים שאישרה מליאת רשות המים כוללת עלייה משמעותית בתעריפי המים לצרכנים. כך למשל, לצרכנים במגזר הביתי מתוכננת עלייה הדרגתית של יותר מ-40% בגובה התעריף: עלייה של כ-25% בינואר 2010, 16% ביולי 2010 ו-2% נוספים בינואר 2011.

למפעלי התעשייה צפוי השנה זינוק של כ-42% בגובה תעריפי המים, וזהו צעד ראשון בלבד, בתהליך הדרגתי שיושלם ב-2014, אז ישלמו המפעלים כ-170% יותר על המים שהם צורכים בהשוואה לתעריף כיום. המשמעות היא תוספת עלות של כ-150 מיליון שקל ב-2010 למפעלים שבהם המים משמשים תשומת ייצור חיונית. מפעלים אלה, שעדיין מתמודדים עם המיתון, ייאלצו לספוג גידול נוסף בהוצאות, דבר שמשמעותו ירידה בכושר התחרות, וכתוצאה ישירה מכך - פגיעה בהכנסות ובתעסוקה.

עליית התעריפים מוסברת על ידי רשות המים בכמה סיבות, אך בין השורות מסתתר אבסורד: עליית התעריפים נובעת למעשה, בין היתר, מהחיסכון בצריכת המים במשק בשנה האחרונה. חסכתם מים? כעת תשלמו על כך.

בעקבות המשבר במשק המים, יצאה הממשלה במסע הסברה לחיסכון במים. בנוסף, הוטלה על הציבור גזירה חדשה - היטל הבצורת.

דומה שהיטל הבצורת ומסעות ההסברה השיגו את האפקט המבוקש. הציבור הפנים את המסרים וחסך במים. ב-2009 צפוי המגזר הפרטי לצרוך כ-570 מיליון מ"ק מים, ירידה של כ-10% לעומת 2008. רשות המים אף צופה שהשימוש המושכל במים יימשך גם בשנים הבאות: ב-2010 צפויה הצריכה הביתית להסתכם בכ-560 מיליון מ"ק מים - ירידה של כ-100 מיליון מ"ק (11.5%) בהשוואה ל-2008.

נראה שרשות המים החליטה לתגמל בצורה ייחודית את צרכני המים הנוהגים באחריות: על רקע הירידה בצריכת המים, ההכנסות בחברת מקורות קטנות יותר מהתחזית המקורית, שלפיה נקבעו תעריפי המים, דבר שגרם לחלק מהגירעון בחברה ל-2008-2009 - כ-385 מיליון שקל.

הגירעון יכוסה כמובן באמצעות הצרכנים בפריסה על פני שלוש שנים. בנוסף, עלויות חברת מקורות ייפרסו בשנים הקרובות על פני היקף מצומצם יותר של צריכה והמשמעות: תעריף מים גבוה יותר. בפועל, כל אחד מאתנו ישלם 20 אגורות נוספות על כל מ"ק מים לצורך כיסוי הגירעון. מדוע לא יכוסה הגירעון באמצעות התייעלות במקורות, או מימון ממשלתי? לרשות המים התשובות.