קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
בלגיה: מעט שמש הרבה אנרגיה

בלגיה: מעט שמש הרבה אנרגיה

אנרגיה ירוקה באזור הפלמי בבלגיה מקבלת חיזוק משמעותי ביותר

 


חברת הלוגיסטיקה הבלגית קאטון נאסי מתכננת להתקין תאים סולריים על גגותיהם של כל מתקני האכסון שלה בנמל אנטוורפן, בגנט ובגנק, כבר ב- 2010. השטח הכולל של התאים הפוטו וולטאים יהיה שווה לשטחם של 160 מגרשי כדורגל ויגיע לתפוקה של 40 מגה וואט. היקף זה שווה לכרבע מיכולת התפוקה הנוכחית של האזור הפלמי בבלגיה, בו מתגוררים למעלה משישה מיליון תושבים ובו  ממוקמת עיקר הפעילות הכלכלית של המדינה. מנכ"ל קאטון נאסי, פרננד האטס, מעוניין למצב את החברה כספק שירותים לוגיסטיים לתעשיית האנרגיה המתחדשת. התכנית, תעלה כ- 166 מיליון אירו והאטס מקווה שההשקעה תחזיר את עצמה בתוך 10 שנים. הודות לתקנות והסובסידיות הניתנות באזור הפלמי לחשמל ירוק- מה שמכונה שם תעודות החשמל הירוק- ההחזרים מובטחים לעשר שנים נוספות. החשמל שיופק בפרוייקט ייועד לשימושה של החברה. קאטון נאסי ביצעה השקעות נוספות, כולל סגירת חוזה עם ספק האנרגיה לאמפיריס, למעבר מוחלט לאנרגיה ירוקה עד 2010. פרוייקט ניסיוני למכוניות חשמליות נמצא כבר בתכנון לשנה הבאה. אם זה יוכתר בהצלחה, קאטון נאסי תשקול החלפה הדרגתית של צי הרכב שלה ב- 500 מכוניות המונעות בחשמל.

מקור: De Standaard /Vlaams-Brabant/Brussel ; Monday 07 December 2009 ; p.27

פעילות זו מצטרפת לשורה של צעדים ופרוייקטים המיועדים להעביר את התושבים והתעשייה באזור הפלמי בבלגיה לשימוש באנרגיה מתחדשת. כך למשל, החל מהשנה הבאה, ערים מרכזיות באזור הפלמי ישמשו לניסוי במכוניות החשמליות של העתיד, כולל שימוש במתקני טעינה ויתכן גם אזורי חנייה ייעודיים. נסיינים מיוחדים יסעו ברכבים אלה במשך מספר חודשים כדי לאתר בעיות בהן עלולות להתקל מכוניות המונעות בחשמל, אם בנסיעה בפקקי תנועה או בעת טעינה או החלפת מצבר. השרה הפלמית לחדשנות הקציבה 400,000 יורו לשלב בראשון בניסוי. מומחים יקבעו את מספר עמודי הטעינה הנדרשים לצורך הפרוייקט. השרה קראה לאוניברסיטאות, עסקים וממשלות לשתף פעולה בניסוי, אשר מטרתו העיקרית היא לצבור ניסיון בתחום התחבורה החשמלית, תוך בחינה מעשית בשטח.

אינדיס, החברה העומדת בראש הרשת החשמלית, תתכנן רשת חשמלית חכמה אשר תבטיח הספקת חשמל יעילה ואת טעינתה. רוה"מ הפלמי רואה בשינוי המואץ, בתחום ההתיחסות למכוניות חשמליות בתעשיית הרכב הפלמית, כתשובה למספר בעיות מרכזיות של הסקטור. המטרה היא להפוך את האזור הפלמי לאחד מקומות בעולם אשר יהוו קנה מידה בתחום פיתוחן של מכוניות חשמליות, תוך מחשבה על ייצורן במפעלים פלמיים. עם תשתית טובה למכוניות חשמליות, יצרני הרכב הפלמיים, כגון אופל אנטוורפן, וולוו גנט ופורד גנק, יהיו בעמדה טובה יותר להפיכתם ליצרני הרכב של העתיד, מאמינה הממשלה הפלמית.

מקור:  De Morgen ; Thursday 03 December 2009 ; p.4