קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
חידושים בבקרת אקלים

חידושים בבקרת אקלים

סקירת המציגים הבולטים בתערוכת אקלימה 2009

 

סקירת המציגים הבולטים בתערוכת אקלימה 2009

אבי אובליגנהרץ

צלם טל מנור

ב-20 השנים שחלפו מאז יצאה לאוויר העולם תערוכת אקלימה, התערוכה המקצועית למיזוג אויר, חימום, קירור ואוורור, צנרת ואביזרים, מערכות טיפול במים ובאוויר- התחוללו שינויים מפליגים בתחום שהפך לחלק בלתי נפרד משגרת חייה של החברה המערבית.

התמורות שחלו בעולמנו מאז שנכנסנו לעידן ההתחממות הגלובלית, שינו מקצה אל קצה את כללי המשחק, המדיניות ובהתאם את המערכות והמוצרים הנלווים של תעשיית הקירור והחימום. תמורות אלה הבאות לידי ביטוי במודעות הרבה לשמירה על איכות הסביבה ומזעור הנזק האקולוגי מחד, והתייעלות וחסכון באנרגיה מאידך, ניכרו היטב בצ'ילרים, המפוחים, מערכות המיזוג והסינון ושאר המערכות, טכנולוגיות, אביזרים נלווים וחידושים שהציגו לראווה מיטב היצרנים, יבואנים ומשווקים בתערוכה שהתקיימה בחודש שעבר במרכז הירידים בתל אביב.

להלן החלק השני והאחרון בסקירה של המציגים הבולטים באירוע שנחשב לחלון הראווה של תעשיית הקירור-מיזוג-חימום המקומית.

 

"אלקטרה מוצרי צריכה" מובילה את תחום מיזוג האוויר בישראל למעלה מ-60 שנה ומציעה מגוון פתרונות הכולל מזגנים מפוצלים ומתועלים בטכנולוגיה רגילה ובטכנולוגיית אינוורטר במבחר תפוקות, מערכות VRF, יחידות קצה מבוססות מים, יחידות שליטה ובקר ממוחשבות ומוצרים נוספים העומדים בתקנות האיכות ובדרישות המחמירות בעולם. דרור ריזנברג, מנהל שיווק בחטיבת מיזוג אוויר, מסביר שהחברה ניסתה להדגים באמצעות הביתן שלה בתערוכה את מלוא חופן פתרונות המיזוג שברשותה לפרויקטים מכל הסוגים והמינים. בלטו במיוחד המערכות החדשות מודל 2010, ביניהן מערכות VRF קומפקטיות וחסכוניות בחשמל, מערכות מים המיוצרות בישראל ו"אלקטרה "Smart, גלאי נוכחות חכם שפיתחה החברה לחסכון בחשמל. הגלאי שמיועד לבתים פרטיים ולמשרדים, משדר אות אלחוטי לכיבוי המזגן כאשר החדר ריק. הגלאי מתאים לחדר ברוחב של עד 11 מטרים ומאפשר לתכנת ארבעה זמני השהייה שונים (20, 30, 45, 60 דקות). "התערוכה מהווה עבור אלקטרה פלטפורמה לפגוש את הקהל המקצועי, הזדמנות להעביר מידע, לשמוע את רחשי השוק ולהדק את הקשר עם לקוחות ולקוחות פוטנציאליים. בסך הכל יש היענות גדולה ונראה שאנשים בענף חשים שאנו לקראת יציאה מהמיתון, ולכן התחושה ששנת 2010 תהיה שנת המפנה". על רקע סגירת המפעל של תדיראן בעפולה, מבקש ריזנברג בנוסף להדגיש כי המפעל של אלקטרה בראשון לציון ממשיך לעבוד ולייצר מערכות וטכנולוגיות מיזוג מתקדמות, וגולת הכותרת היא המגוון הגדול של מערכות מים שהחלה השנה החברה לייצר.

 

קונטאל אוטומציה ובקרה עוסקת בביצוע פרוייקטים ובאספקת ציוד ומערכות בתחומי אוטומציה תעשייתית, בקרת מיזוג אוויר, קירור וחימום, בקרה וניטור גזים ועוד. גדעון טילמן, מנכ"ל משותף בחברה, מציין שהאסטרטגיה של קונטאל בנוגע לתערוכה היתה להבליט את המגוון הרחב שיש לה בתחום מוצרי בקרת מיזוג אוויר עם דגש על מערכות בקרה לקירור תעשייתיות תוצרת Carel האיטלקית. השנה החלה החברה הוותיקה להפיץ את מוצרי Oventrop, חברה גרמנית המייצרת שסתומי ויסות למערכות מים במתקני מיזוג אוויר. כמו כן הציגה קונטאל את סדרת המערכות שלה לבקרת מבנים, מערכות הרטבה להוספת לחות ואת מוצרי חברת הבת מיטב-טק המייצרת מגוון עשיר של פתרונות בקרת טמפרטורה ובקרת אקלים למערכות מיזוג אוויר. "הכיוון המרכזי כיום הוא פיתוח מוצרים שיודעים לעשות הכל ומבלי לפגוע באיכות. בנוסף יש דגש על חסכון באנרגיה ושימוש באנרגיה ירוקה".

 

ברימאג דיגיטל אייג' הנה יבואנית ומפיצה של מגוון רחב של מוצרי חשמל לרבות מזגני אוויר של LG לתחום הביתי והמסחרי. ניר ניצן, מנהל תחום מיזוג אוויר, מוסר שהחברה שמה הפעם דגש על מערכות מיזוג חכמות כמו VRF, אינוורטר ומולטי אינוורטר. השנה החליטה החברה להפריד את מערכות ה-VRF משאר מערכות המיזוג ופתחה לשם כך את חברת ברימאג מערכות. באי התערוכה יכלו בין השאר להתרשם ממערכות VRF החדשות שמתחברות ליחידות טיפול באוויר צח, והיתרון בהן טמון בכך שאת היחידות הפנימיות ניתן לייצר בארץ בהתאם לדרישות הלקוח, 2-260 טון. מהנדס החברה, יגאל מאמו, מציין כי המערכות חוסכות לפחות 50 אחוז מהוצאות החשמל בהשוואה לקודמותיהן שהיו מחוברות לצ'ילרים. עוד בלטו בביתן החברה רחב הידיים, מערכות חימום תת רצפתיות שאף הן ממשפחת ה-VRF, וניתן באמצעותן לחמם חימום תת רצפתי בטמפרטורת חוץ של עד מינוס 20 מעלות.

 

רפי את רפי נוסדה ב-1978 ומתמחה במכירת מזגנים, אביזרי מיזוג אוויר ומוצרי קירור, מבית מיטב החברות המובילות והגדולות בענף בישראל. "החברה שלנו פונה למתקיני מזגנים שמוצאים אצלנו את כל מבוקשם מאלף עד תף. מהבורג ועד למערכת קומפולט", מסביר רפי ביטון המנכ"ל. "המגמה הבולטת בשנים האחרוות בענף המיזוג היא ייעול וחסכון באנרגיה וזה בא לידי ביטוי בכניסה של מערכות VRF ואינוורטר. אני מאמין שהמגמה תלך ותתרחב ובמיוחד כל הנושא הירוק ומהקטנת הנזק הסביבתי שגורמים המזגנים".

 

יוניק מערכות מיזוג אוויר מתקדמות נוסדה ב-1987 כיצרנית מערכות מיזוג מיני מרכזיות, צ'ילרים ופתרונות מיזוג מסחריים נוספים. על רקע הכניסה ההולכת וגוברת של מערכות ה-VRF לשוק המקומי, בחרה החברה לדברי המנכ"ל, ניסים בר סלע, לשנות כיוון והפכה בשנה האחרונה ליבואנית של מערכות המיזוג המתקדמות של היטאצ'י היפנית. "המערכות של היטאצ'י שנחשבות מהטובות בעולם, מצטיינות בוורסטליות, בבקרה המתוחכמת, בשקט שלהן ובתחכום ובאמינות שלהן". בר סלע מוסיף כי המו"מ עם היטאצ'י היה ארוך ומורכב וכי מה שהכריע את הכף היה הניסיון הרב שיש ל'יוניק' בייצור ותחזוקת מערכות מיזוג אוויר גדולות. אם בעבר הלא רחוק שלטו הצ'ילרים ללא עוררין בשוק המיזוג המסחרי והמוסדי, הרי שהיום מערכות ה-VRF  הופכות בהדרגה להיות דומיננטיות ובר סלע משוכנע שכאן טמון עתיד ענף המיזוג. "כשבפועל מדברים על חסכון של 30-35 אחוז באנרגיה שמודד רק שעון החשמל, זה די מובן מדוע השוק כיום מעדיף את ה-VRF".

 

אחים פולק- סוכנויות יבוא עוסקת ביבוא ושיווק ציוד הנדסי וטכני למתן פתרונות הנדסיים בטכנולוגיה מתקדמת לקירור ומיזוג אוויר, אוורור, משאבות, מפוחים ועוד למגוון יישומים תעשיתיים, מסחריים וביתיים. מהנדס החברה, חנוך שווייצר, אומר שהחברה שנוסדה לפני למעלה מ-75 שנה, החליטה הפעם להבליט פתרונות חדשים כמו מדחסים בורגיים מתקדמים, מערכות בקרה תוצרת Evco האיטלקית בה כל היחידות מתקשרות זו עם זו באמצעות תוכנה הניתנת להורדה באינטרנט, מנועים ומפוחים של Ebmpapst, ביניהם מפוחים ציריים עם כנף עם חומרים מורכבים המפחיתים במידה ניכרת את הפחתת צריכת החשמל והרעש ומדחסים טווין רוטריים לקירור של סמסונג. שווייצר מדגיש כי כל חבילת הפתרונות והמוצרים "מוצעת ללקוח שמפתח מערכת מיזוג אוויר בתוספת ליווי הנדסאי צמוד".

 

יישומי בקרה עוסקת בפיתוח, הפעלה והרצה של מערכות בקרת מבנה, בקרת מיזוג אוויר, חשמל ואנרגיה. אבי ברפמן, מנהל מכירות בקרת מבנה, מעיד שהחברה מתמחה בחסכון באנרגיה ועיקר הפרויקטים שלה מיושמים במבני ציבור למינהם: בתי חולים, בתי ספר, מתקנים צבאיים, בנייני משרדים ועוד. גולת הכותרת של התערוכה מבחינת החברה היוו בקרי מיזוג אוויר עצמאיים לחלוטין הכוללים אופציית התחברות למרכז בקרה, שעון זמן, תאריכון ומיועדים להפעלת מערכות שונות של מיזוג אוויר. הבקר למעשה כולל ספריה בת כ-100 סוגי מערכות מ"א וניתן להפעילו בקלות באמצעות תפריט פשוט למדי. בנוסף, הציגה החברה רבי מודד מסוגים שונים למדידות איכות החשמל, אנרגיה, הרמוניות וכדומה.

 

טרמוליין-דיקסל ישראל היא נציגתו הבלעדית של תאגיד דיקסל האיטלקי המתמחה בפיתוח וייצור מוצרי פיקוד ובקרה לקירור וחימום. מנהל המכירות משה בלוך מציין כי בתערוכה הוצגה לראשונה בארץ סדרת הבקרים החדשה של דיקסל, בקרים מתוכנתים וחכמים, וכל מיני שיפורים ושדרוגים לבקרים בסיסיים ואביזרי בקרה נוספים, מנועי קירור ועוד. החברה לדבריו מגישה סיוע טכני ללקוח מרגע רכישת המוצר ועד התקנתו.

 

פילט אייר הנה יצרנית של מסננים לחדרים נקיים ולמערכות אוורור ומתן פתרונות לסינון לחדרים נקיים עבור תעשיית הפרמצבטיקה ותעשיות מתקדמות אחרות. מדובר לדברי אורי רוזנר, מנהל השיווק, במגוון רחב של פילטרים ופתרונות נוספים בד בבד עם שירות כמו התקנות ואחזקה של המערכות. בלט במיוחד בית מסנן להחלפה בטוחה המיועד לסינון רעלים מסוכנים שמייצרים מפעלים מסוימים, לפני שהללו משוחררים לאטמוספרה כדי להקטין את הנזק הסביבתי. עוד הציגה החברה פילטרים תקרתיים המורכבים בחדרים נקיים ודגש רב הושם על יעילותם ונוחות החלפתם.

 

אס.זד. מערכות משמשת כנציגתו הבלעדית של קונצרן דייקין, היצרן השני בגודלו בעולם בתחום מיזוג אוויר. מנכ"ל החברה, איתן מגן, מדגיש כי מדובר בחברה פורצת דרך שבמעבדותיה פותח מספר רב של פטנטים בתחום האינוורטר וה-VRV. "מיקדנו את הפעילות שלנו בביתן בתדמית ובחוד החנית של הטכנולוגיה על פי התפיסה העתידית של דייקין. מצד אחד של הביתן התקנו מערכת חימום תת רצפתי חכמה המהווה למעשה את הכיוון הירוק אליו הולכות חברות מיזוג האוויר. ואילו מצד שני, הוצב מזגן האורורסררה, המזגן הראשון בעולם שמבקר גם את הלחות ולא רק את הטמפרטורה. מדובר במוצר שמסמן אף הוא את הכיוון אליו צועדת הטכנולוגיה, עם דגש על השמירה על איכות הסביבה". עוד הציגה החברה את הדור השלישי של מערכות VRV של דייקין, מערכות איכותיות עם אלמנטים מאוד מתקדמים וייחודיים.

 

אי.די. אס למינאר מספקת מעל 40 שנה מגוון שירותים וציוד לתחום מיזוג האוויר, עם התמחות באווירה נקייה למעבדות, למחקר ולתעשייה. לחברה שני מפעלים בעמק חפר ובדרום בהם מיוצרים מגוון רחב של מנדפים ביולוגיים למינאריים וכימיים, חדרים נקיים, מסננים אבסולוטיים ליחידות טיפול אוויר וחדרים נקיים, ויחידות סינון עצמאיות (FFU). המנכ"ל, רמי ביג'אווי, מציין כי עיקר הלקוחות הם מתחום הפרמצבטיקה, רכב, אלקטרוניקה, תעשיות ביטחוניות, מזון, רפואה, מעבדות ומחקר. את עיקר תשומת הלב תפסו מוני החלקיקים של חברת הבת אולטרה, המשמשים לספירת חלקיקים באוויר ובנוזלים ומכשירי המדידה לזרימת אוויר, טמפרטורה, לחות, רעש וכדומה של חברת כימו.