קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
שילוב שתי מובילות ענק בגז  טבעי

שילוב שתי מובילות ענק בגז טבעי

חברת אקסון מוביל וחברת XTO הכריזו על עיסקה של החלפת מניות המוערכת ב-41 מיליארד דולר 

חברת אקסון מוביל  וחברת XTO  הכריזו על עיסקה של  החלפת מניות המוערכת ב- 41 מיליארד דולר. ההסכם, הכפוף לאישורם של בעלי המניות של XTO ולאישור רגולאטורי, יחזק את מעמדה של אקסון-מוביל בפיתוח של משאבי גז טבעי ונפט לא קונבנציונאליים.

על פי תנאי ההסכם, שאושרו על ידי מועצות המנהלים של שתי החברות, אקסון-מוביל הסכימה להנפיק 0.7098  מניות רגילות על כול מנייה רגילה של XTO. דבר זה מייצג פרמיה של 25% לבעלי המניות של XTO. ערך העיסקה כולל 10 מיליארד דולר של החוב של XTO, והוא מבוסס על מחירי הסגירה של המניות של אקסון-מוביל ו-XTO ב-11 בדצמבר, 2009. "אנחנו שמחים שאקסון-מוביל ו-XTO הגיעו להסכם זה," אמר רקס וו' טילרסון (Rex W. Tillerson), יושב הראש והמנכ"ל של חברת אקסון-מוביל.

"XTO היא היצרנית הלא-קונבנציונאלית המובילה בארה"ב של גז טבעי, עם בסיס משאבים יוצא מהכלל, מומחיות טכנית חזקה ועובדים בעלי כישורים גבוהים. עוצמתה של XTO יחד עם המחקר-ופיתוח המתקדמים והיכולות התפעוליות המתקדמות, קנה המידה העולמי והיכולת הפיננסית של אקסון-מוביל, מסוגלים לאפשר פיתוח של אספקות נוספות של משאבי נפט וגז לא קונבנציונאליים, לתועלת לצרכנים, הן כאן והן בארה"ב וסביב העולם."

טילרסון אמר שההסכם הוא חדשות טובות לכלכלת ארה"ב ולביטחון מבחינת האנרגיה, מכיוון שהוא יגביר את ההזדמנויות ליצירת מקומות עבודה והשקעות בייצור אמריקאי עצמי של משאבי גז טבעי בעל בערה נקייה.

בסיס המשאבים של XTO הוא האקוויוולנט לנפח גז של 45 טריליון רגל מעוקב (cubic feet) וכולל הפקה מצפחות (פצלים), גז דחוס, גז מתאן ממרבצי פחם ונפט מצפחות. כל אלה ישלימו את המניות של אקסון-מוביל בארה"ב, קנדה, גרמניה, פולין, הונגריה וארגנטינה.

עם סיום העיסקה, אקסון-מוביל מתכוונת להקים ארגון שאפתני חדש לניהול הפיתוח והייצור העולמי של משאבים לא קונבנציונאליים, המאפשרים פיתוח והתקנה מהירים של טכנולוגיות ופרקטיקות הפעלה להגברת הייצור ולמיקסום של ערך המשאבים. הארגון החדש ימוקם בפורת וו'רט' (Fort Worth), טקסס, ארה"ב, במשרדיה הנוכחיים של XTO.

בוב ר' סימפסון (Bob R. Simpson), יושב הראש והמייסד של XTO, אמר שלאורך ההיסטוריה בת 23 השנים של החברה, XTO פיתחה מומחיות טכנית והרכיבה בסיס משאבים רציני, בעל איכות גבוהה ומגוון ביצירת אגנים (basins) ברחבי ארה"ב.

"XTO הוכיחה יכולת לרווחיות ולהגדלה עקבית של הייצור והמלאי של משאבים לא קונבנציונאליים", אמר סימפסון. "כחברת האנרגיה המובילה בעולם, אקסון-מוביל תבנה על ההצלחה שלנו ותיצור הזדמנויות חדשות לפיתוח של משאבי גז טבעי ונפט על בסיס בינלאומי".

טילרסון אמר שההסכם הוא חלק מהערכה מתמשכת ומאורגנת של הזדמנויות השקעה בזמן הנכון ליצירת ערך עבור בעלי המניות, ולסיוע לעמידה בצמיחה העולמית של הביקוש לאנרגיה בטווח הארוך. ההסכם עקבי עם המודל העסקי של אקסון-מוביל, המתמקד ביצירת ערך בר-קיימא וארוך טווח.

השלמת העיסקה צפויה ברביע השני של 2010.