קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
חסכון  במים  בירושלים

חסכון במים בירושלים

הגיחון, איגוד המים של ירושלים האחראי על הספקת המים לתושבי העיר, מתכוון בשנה הקרובה להקים תשתית צנרת חדשה

 בימים אלה נכנסו לתוקפן תקנות משרד התשתיות ורשות המים הלאומית ומחירי המים לצריכה ביתית, יתייקרו החל מהחודש בשיעור של 11.3 אחוזים.

רשויות אף הן מחויבות לחסוך במים ולא לפגוע בצורה משמעותית בנוף הירוק של הישובים בארץ. שימוש במי קולחין להשקיה היא אחת הדרכים לעשות זאת.

ובבית, טכנולוגיה חדשה יכולה להביא, לדברי היצרנים של אסלה משוכללת, לחיסכון של 90 ליטר מים ביום.

ירושלים חוסכת מים ונשארת ירוקה

הגיחון, איגוד המים של ירושלים האחראי על הספקת המים לתושבי העיר, מתכוון בשנה הקרובה להקים תשתית צנרת חדשה להשקיית עיקר הגנים, הפארקים והשטחים הירוקים ם של בירת ישראל במי קולחין (מים מושבים). מי קולחין יושבו מטיהור השפכים במכון לטיהור חדש הממוקם בהר חומה והנמצא כיום בשלבי בניה מתקדמים.

.הפרויקט קיבל את השם 'ירושלים ירוקה' ותוך השנתיים הקרובות עיקר הגנים המרכזיים בבירה יוסבו להשקיה במים המושבים. בין המקומות שישארו ירוקים בזכות המשך השקייתם יהיו גן סאקר, גן הפעמון, גן העצמאות, הגן הבוטני, אצטדיון טדי, גן החיות, ומגרש הכדורגל בבית צפאפה.

הגיחון ישקיע בפרויקט יכושלים הירוקה עשרות מיליוני שקלים ותקציבו לשנה 2010, שאושר על ידי דירקטריון החברה יעמוד על 559 מיליון שקל. לאחרונה נחתם הסכם עם המועצות המקומיות מבשרת ציון ואבו-גוש על הצטרפותן לקבלת שירותי מים וביוב מהגיחון.

יו"ר הגיחון, משה קלצ'ין, אמר כי:" מדובר במהפכה בכל קנה מידה. הפיכת עיר הבירה לעיר ירוקה וחסכונית בצריכת מים הוא פרויקט בעל חשיבות לאומית ונמצא בראש סדרי העדיפות של הגיחון".

חיסכון מים במשקי הבית


מנתוני רשות המים עולה כי צריכת המים במשק הביתי עומדת על כ 165 ליטר לנפש ליום, כשרק 20 אחוזים מהם משמשים כמי שתייה ובישול, ואילו 70 אחוזים מהצריכה הביתית הינם מי שפכים, המשמשים להדחת אסלות, לרחצה וניקיון. כיום כל הדחה ממנגנון האסלה המוכר מפזרת כשישה ליטרים של מים. האם אכן יש צורך בכל הכמות? עד היום המנגנון לחיסכון במים במיכל ההדחה היו בעיקר פועלים על הקטנת הכמות של המים אך לא על צורת הפיזור שלהם.

אסלת ה'גרין גיין' מבית Villeroy & Boch, המיובאת על ידי חברת ה"נגב", היא בעלת מערכת מים המנצלת את תנופת המים ומפזרת אותם בצורה מושלמת. לדברי היצרנים, המערכת חוסכת רבע מכמות המים בכל הדחה (החוסכת 2.5 ליטרים), ללא כל שינוי מאופן השימוש הרגיל.

חשיפה בתערוכה בבולוניה

אסלת ה 'גרין גיין' הוצגה לראשונה בתערוכת העיצוב העולמית שנערכה בבולוניה שבאיטליה, וזכתה לתשומת לב רבה והתפעלות מיוחדת. חברת 'נגב' החליטה על יבוא הפתרון לישראל. לדברי חברת הנגב, הם עשו את החישוב ואומרים שהפיתוח עשוי לחסוך כ-90 ליטר מים ליום למשפחה ממוצעת, כמות המתורגמת לכמעט 3 קוב מים נקיים בחודש אחד, היורדים כיום לטמיון.