קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
השר לנדאו בביקור באבו דאבי

השר לנדאו בביקור באבו דאבי

ביקור ראשון של שר ישראלי באיחוד האמירויות


 

שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו שוהה כעת באבו-אבי במסדרת כינוס של ארגון "IRENA" לאנרגיות מתחדשות

 

השר הנואם בכינוס היום - יום ראשון, מתכוון להזמין את הנוכחים ל"כנס אילת אילות לאנרגיות מתחדשות", אשר יתקיים באילת בין ה 16-18 לפברואר.

 

ארגון אירנה IRENA

רעיון שהחל להתגלגל לפני מספר שנים כיוזמה אירופית לקידום ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות. הגרעין היה גרמניה ספרד ודנמרק אשר הובילו הכנת תשתית להקמת ארגון בינ"ל. 

כבר בסוף 2008 זוהתה החשיבות שבהשתתפות ישראל בארגון מבחינה מקצועית, גם ללא קשר לחשיבות המדינית.

בינואר שעבר בעיר בון שבגרמניה - כינון ואמנת יסוד – במסגרת זו, הצטרפו 79 מדינות שחתמו על האמנה המכוננת – ביניהן ישראל.

"ארגון 'IRENA' החל כיוזמה אירופית, במטרה לקדם את ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת ברחבי העולם. מלבד החשיבות המדינית הברורה שיש לביקור ראשון של שר ישראלי באזור הזה, לישראל יש הרבה מה לתרום למדינות העולם בחדשנות, בפיתוח ובטכנולוגיה הקיימת. אנחנו רוצים להיות גורם מרכזי בתחום, והכינוס הוא הזדמנות נדירה לכך. עצם הזמנתי לכינוס היא עדות לכך, שסביב אינטרסים משותפים בפיתוח אנרגיות מתחדשות, ניתן לקיים שיתוף פעולה אמיתי באזור".

 

האמירויות -

אבו דאבי, דובאי, עג'מאן, פוג'יירה, שארג'ה, ראס אל-ח'ימה ואום אל-קיוין. אבו דאבי הינה האמירות הגדולה ביותר ובה מרוכז מרבית הנפט. בשל כך, השפעתה גדולה והיא בירת הפדרציה, בה יושבים משרדי הממשלה וממנה מנוהלת מדיניות החוץ של הפדרציה. עם זאת, לכל אמירות שליט וממשלה מקומית המנהלת את ענייני האמירות. דובאי הינה האמירות השנייה בגודלה ובחשיבותה ומהווה מרכז פיננסי אזורי ועולמי.

הארגון מהווה את לב העיסוק באנרגיות המתחדשות כארגון בינ"ל –       יהווה בסיס ידע לתחום האנרגיות המתחדשות – יעסוק בהכשרה ובנייה.

2)       ממצה את הידע והמחקר – בעזרת מרכז שיקום בבון - גרמניה.

 

לפני כחצי שנה נערך כינוס של הארגון בשארם-א-שייח' במצריים. בכנוס לקח חלק ד"ר אברהם ארביב – מנהל אגף מו"פ וסגן המדען הראשי במשרד התשתיות הלאומיות. במוקד המפגש - קבלת החלטה על מיקום המרכז של הארגון. המתמודדות היו גרמניה ואיחוד האמירויות. בסופו של דבר, הושגה בשארם פשרה – אבו דאבי תשמש כמרכז הקבע של הארגון, תוקם שלוחה בווינה, אוסטריה, למטרות תקשור ומרכז החדשנות והטכנולוגיה יוקם בבון שבגרמניה. לישראל הובטחה השתתפות וגישה מלאה למרכז הארגון באבו דאבי. לאחרונה, קיבלה ישראל שדרוג משמעותי בארגון לסטאטוס של "מדינה מעורבת מאוד".

פרטים נוספים על הארגון: http://www.irena.org

העיר "מסדר CITY" באבו דאבי -  עיר בהקמה שתעסוק באנרגיות מתחדשות -  כל העיר תהיה "ירוקה".