קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מנסים לבלום הזיהום במפרץ חיפה

מנסים לבלום הזיהום במפרץ חיפה

במסגרת זו פעל המשרד להוצאת צווים מעודכנים למניעת זיהום אוויר בלתי סביר מהמפעלים

 


אזור מפרץ חיפה הוא מאזורי התעשייה הגדולים במדינה. באזור מרוכזים תחנת כוח של חח"י, בית זיקוק, מפעלים פטרוכימיים ומספר רב של מפעלים נוספים קטנים יותר. כתוצאה מהפעילות התעשייתית של המפעלים, הללו בשילוב מבנה טופוגרפי מיוחד, אזור מפרץ חיפה נחשב לאחד המזוהמים ביותר בארץ.

מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה מטפל בהסדרה סביבתית של המתחם הפטרוכימי במפרץ חיפה, הכולל את בית הזיקוק חיפה והמפעלים חיפה כימיקלים, גדיב וכרמל אולפינים. מתחם זה עובר הליך של הכנת תכנית מפורטת ותסקיר השפעה על הסביבה, וכן רישוי תכנוני וסביבתי של המתקנים הקיימים.

ההסדרה האמורה מתבצעת לאחר סיום הזיכיון שניתן לבז"ן בתקופת המנדט, שהיה בתוקף עד אוקטובר 2003, וצירוף מתחם בית הזיקוק לתחום המוניציפאלי של העיר חיפה.

במסגרת זו פעל המשרד להוצאת צווים מעודכנים למניעת זיהום אוויר בלתי סביר מהמפעלים. הדרישות בצווים מבוססות על הדרישות הנהוגות באירופה ובארה"ב למניעת זיהום אוויר ממפעלים דומים, עם סיום הליך גיבוש הצווים חותם עליהם השר להגנת הסביבה מכוח סמכותו לפי החוק למניעת מפגעים, התשכ"א-1961.

הוראות הצווים האישיים מציבות למפעלים תקני פליטה עדכניים מארובות של מתקני ייצור ומתקני שריפה (בלוח זמנים המותנה בלו"ז הגעת גז טבעי לחיפה), ודרישות לטיפול בפליטות לא מוקדיות באמצעות יישום הטכניקה המיטבית הזמינה ובאמצעות ביצוע נוהל מתמשך לזיהוי של דליפות ותיקונן. כן דורשים הצווים מהמפעלים להפחית פליטות מלפידים, לנטר ולדגום את הפליטות, לדווח למשרד ולאיגוד ערים חיפה על התוצאות, ולטפל בפניות הציבור.