קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
אושר פרויקט ההתפלה בשורק

אושר פרויקט ההתפלה בשורק

נחתם ההסכם להקמת פרויקט ההתפלה בשורק בהיקף של 150 מיליון קו"ב בשנה, הגדול מסוגו בעולםמחיר ההצעה הזוכה הראלי למ"ק הינו 2.01  ₪ המהווה חיסכון למשק של למעלה מ- 1.3 מיליארד ₪

 

במעמד שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ ושר התשתיות הלאומיות ד"ר עוזי לנדאו, חתמו היום החשב הכללי, מר שוקי אורן וסגנו מר גיל שבתאי, עם חברת "SDL" בע"מ, על הסכם הזיכיון לפרויקט ההתפלה בשורק לתכנון, הקמה ותפעול של המתקן להתפלת מי-ים בשורק בתפוקה של 150 מיליון קוב לשנה. "SDL" המורכבת מהחברות  IDE ו- Hutchison Water, הוכרזה לפני כחודש כזוכה במכרז לאחר שהציעה מחיר ריאלי של 2.01 ₪ למ"ק, מחיר הנמוך משמעותית מכל מכרזי ההתפלה עד כה. את "SDL" ייצגו במעמד החתימה מר אבשלום פלבר, מנכ"ל IDE טכנולוגיות ומר עמיקם כהן, מנכ"ל Hutchison Water.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, "הגיע הזמן להחליף את המשפט "ושאבתם מים בששון" במשפט "והתפלתם מים בששון"! היום אנו עושים צעד חשוב נוסף בדרך להחלפת שאיבת המים מהכינרת והמאגרים המדלדלים בהתפלת מים מהים התיכון".

שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו אמר "זהו יום חשוב למשק המים הישראלי. המתקן בשורק עתיד להיות מתקן ההתפלה הגדול ביותר בישראל – ובין הגדולים בעולם. המחיר האטרקטיבי שנקבע ע"י וועדת המכרזים הבין-משרדית מעמיד לראשונה את מחירי ההתפלה בדומה מאד למחיר הפקת מי שתייה מהכינרת. מדובר בלא פחות ממהפכה.

עד שנת 2013  צפויים להיות יותר מ-550 מיליון קוב מים מותפלים בישראל – אז, רוב מי השתייה שיזרמו בברזי המגזר הביתי יהיו ממים מותפלים. בכוונתי לעשות הכול על מנת שנעמוד ביעד שאפתני זה ונבטיח שבישראל לא יהיה מחסור במים".

 

החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן, אמר כי מכרז שורק מהווה הצלחה גדולה, הן במחיר התחרותי שהושג, בהשוואה למכרזים קודמים, והן בעצם היכולת לקיים מכרז בינלאומי מוצלח בתקופה של משבר פיננסי עולמי מורכב ביותר. בתנאים ששררו בשוק האשראי בשנה האחרונה, פרסום המכרז וסיומו המוצלח אינם עניין של מה בכך, ועדת המכרזים התמודדה בהצלחה עם האתגר הזה והצליחה להביא לחתימת ההסכם היום על מתקן התפלה שיספק כחמישית מהצריכה הביתית של אזרחי מדינת ישראל. עוד הוסיף כי הצלחת המכרזים בתחום ההתפלה וכניסת הסקטור הפרטי רק ממחישה את הפוטנציאל הרב הטמון בתחומים נוספים המבוצעים באופן מסורתי על ידי הסקטור הממשלתי.