קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
חסכון בחשמל באגודה למען החייל

חסכון בחשמל באגודה למען החייל

המערכת הוקמה במתקני הנופש של האגודה למען החייל על ידי חברת "אסקו ישראל"

 


אומנם הוועידה בקופנהגן לא הביאה את התוצאות הצפויות אך מסתבר שהחיסכון באנרגיה הופך ליותר ויותר כדאי מבחינה כלכלית. אולי ישראל בסופו של דבר תעמוד במחויבותו של נשיא המדינה שמעון פרס ותצליח לצמצם את פליטת גזי החממה ב-20 אחוזים.

האגודה למען החייל החליטה גם היא לחסוך באנרגיה במתקני נופש והארחה לחיילים ברחבי הארץ. לשם כך, חברת אסקו - Energy Service Company ESCO Israel, השלימה ביצוע ומימון התייעלות אנרגטית, בהשקעה של שלושה מיליון שקלים.

המערכת כוללת התקנת בקרים בחדרי הנופש ובכיתות, החלפת גופי תאורה והפחתת תאורת חוץ, שדרוג מערכת חימום מים ובריכות והתקנת רשת חכמה (smart grid).

לגברי חברת אסקו, עסקה זו היא הגדולה ביותר מסוג זה בישראל.

כיצד לחסוך מבלי להשקיע?

מה שהרתיע גופים רבים להתקין מערכות "בית חכם" הייתה ההשקעה הראשונית הגבוהה. כיום מוסדות ומפעלים וגם בנייני מגורים יכולים לחסוך באנרגיה גם בלי להשקיע מראש בהתקנת מערכות חכמות. חברות כמו חברת ESCO מציעות מודל פעילות עסקית, במסגרתו חברת המתמחה במימון ובביצוע התייעלות אנרגטית, היא זו שמשקיעה בהתייעלות אנרגטית בקרב לקוחותיה. החברה מבצעת את כל העבודה וההשקעות ולוקחת על עצמה את הסיכון, תמורת זאת החברה מתחלקת עם הלקוח ברווחי החיסכון העתידי הנוצר מהשקעתה.

לצמצם עליות ולהפחית בגזי החממה

לפי המודל הזה מוסד יכול מבלי לגייס הון להתחיל בחיסכון שהוא טוב עבורו מבחינה כלכלית וגם מאפשר לו לתרום למאמץ הגלובלי לעצור את שינוי האקלים. למערכת גם מומנט חינוכי, אולי חיילים שיגיעו לנפוש בבתי ההארחה של האגודה למען החייל ייקחו איתם את הרעיון הביתה וישכנעו גם את הוריהם לחסוך באנרגיה.

יו"ר האגודה למען החייל, תא"ל (במיל.) אביגדור קהלני, אמר: "האגודה למען החייל פועלת למען צימצום הוצאותיה, ואף קבעה זאת כיעד לשנת העבודה הקרובה. שיתוף הפעולה עם חברת ESCO Israel יוביל לחיסכון ולצמצום הפגיעה בסביבה, אך יותר מכך- להגדלת הפעילות למען החיילים".

דן בר משיח, מנכ"ל ESCO Israel, מסביר: "השלמת הפרויקט המשותף ל-ESCO Israel ולאגודה למען החייל, מאפשרת לאגודה לצמצם עלויות תפעול, ללא כל השקעה מצידה ובמקביל להפחית משמעותית בפליטות גזי חממה".