קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
תמיכה בעצמאות רשות החשמל

תמיכה בעצמאות רשות החשמל

כעס רב על עמדת השר לנדאו נגד הוזלת החשמל. אוריאל לין: חובה לשמור על החוק המסמיך הרשות לפעולה

  

  עמדת השר לנדאו נגד רשות החשמל תמוהה:  

אין כל הצדקה שחברת החשמל תצבור הון עתק על חשבון כלל ציבור הצרכנים והחברות העסקיות במשק

 

חוגים כלכליים ובהם גם עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אשר כיהן בעבר גם כמנכ"ל משרד האנרגיה והתשתיות, מדגישים  כי חייבים לשמור על עצמאותה של רשות החשמל שכן זו הייתה סיבת הקמתה וזוהי המהות שבמשך קיומה.

 

 "החובה לשמור על עצמאותה של הרשות נובעת מהצורך לחסן את תעריפי החשמל מפני השפעות פוליטיות פסולות. הרבה מדי ועדי עובדים חדרו לאחרונה למרכזי המפלגות ולפריימריז הפנימיים בתוך המפלגות, כפי שניתן להיווכח לדוגמה ממעורבותם של עובדי רשות הנמלים בבחירות האחרונות."

 

"אין כל הצדקה שחברת החשמל תצבור הון עתק על חשבון כלל ציבור הצרכנים והחברות העסקיות במשק. העובדה שהרווח הנקי של חברת החשמל ברבעון השלישי של שנת 2009 זינק ל- 1.531 מיליארד שקל מוכיחה באופן ברור שהפחתת התעריפים מתחייבת הן על פי הוראת החוק והן על פי המציאות הכלכלית."

 

על פי סעיף 30 לחוק רשות החשמל, הרשות חייבת לקבוע את התעריפים ודרכי עדכונם. לפי סעיף 31 לחוק הכוונה היא לשקף את עלות השירותים ללא כל סבסוד הדדי. יחד עם זאת, הרשות גם חייבת לפעול על פי מטרות החוק בהתאם למדיניות הרחבה של הממשלה והשרים.

 

לין הדגיש כי, "על פי אותם קריטריונים שעל פיהם קובעים העלאת תעריפי החשמל יש לאשר גם את הפחתת התעריפים. הפחתת התעריפים חשובה היום מנת לאפשר ייצוא תחרותי של מוצרי תעשייה, ובמיוחד של תעשיית הפלדה בישראל. הפחתת התעריפים תייתר אף את ההתערבות המיותרת בשוק הגרוטאות החופשי בדרך של הטלת היטל בטחה על ייצוא גרוטאות."

 

לין ציין כי הוא מביע אמון מוחלט בשר האנרגיה והתשתיות, ד"ר עוזי לנדאו, אולם הדגיש כי את השיקולים באשר לעצמאות חברת החשמל יש לשקול מעבר לתקופת כהונתו של שר זה או אחר.