קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
קשה להאמין - החשמל יוזל

קשה להאמין - החשמל יוזל

מליאת רשות החשמל אישרה פה אחד את עדכון תעריפי החשמל בעקבות מהפכת הגז הטבעי

 מליאת רשות החשמל אישרה פה אחד את עדכון תעריפי החשמל בעקבות מהפכת הגז הטבעי במשק. תעריף החשמל לצרכנים הביתיים יוזל ב-15 בפברואר בשיעור של 9.6%, ויירד בעוד שבועיים ל-41.32 אגורות לקווט"ש, במקום 45.71 אגורות כיום. תעריף החשמל למגזר העסקי והציבורי יוזל בשיעור של 16.3% - 43.59 אגורות לקווט"ש במקום 52.08 אגורות כיום. תעריף החשמל לצרכנים הכבדים (לקוחות תעו"ז) יוזל ב-8.6%-12.5%, בהתאם למתח שאליו מחובר הצרכן.

בכינוס נכחו כל ארבעת חברי המליאה: היו"ר אמנון שפירה; רישאר בן-חיים, שעמד בראש ועדת המשנה של המליאה לקביעת התעריף ומכהן במקביל כסמנכ"ל הכספים של חברת נמלי ישראל (חנ"י); הרן לבאות, רכז האנרגיה באגף התקציבים באוצר; וחגית בן-חמו, מנהלת תחום כלכלה במשרד התשתיות. הכינוס נדחה על רקע לחצים שהופעלו מצד משרד התשתיות וחברת החשמל שלא לאשר ההוזלה במלואה. לחצים אלה לוו בהודעת שר התשתיות, עוזי לנדאו, על כוונתו להדיח מתפקידו את היו"ר שפירה. לנדאו טען כי בין היתר, שפירה הבטיח לו כי תעריפי החשמל לא יוזלו. שפירה זומן אתמול ללשכתו של לנדאו, לפגישה שנמשכה כשעה.


הוזלת התעריפים מגלמת הפחתה שנתית של 2.2 מיליארד שקל בתקציב רכש הדלקים של חברת החשמל. ההפחתה נובעת מהמעבר לייצור חשמל מבוסס גז טבעי זול יחסית בשיעור של 40% מסל הדלקים. עוד תרמה להוזלה העובדה כי הפעלת יחידות ייצור במחזור משולב (מחז"מ) המבוססות על גז טבעי הן בעלות נצילות גבוהה יחסית. עלות סל הדלקים תרמה לירידה בשיעור של כ-24.6% בתקציב סל הדלקים של חברת החשמל. עדכון זה אמור היה להיות מאושר באפריל 2009 - אך נדחה עד עתה.

במקביל עידכנה רשות החשמל את בסיס התעריפים של חברת החשמל - לראשונה מאז 2002. בסיס התעריפים הוא למעשה אוסף של הנחות יסוד שעל פיהן מתומחרת עלות ייצור החשמל, הולכתו וחלוקתו - לטווח ארוך. מהנחות אלה נגזר סל העלויות הנורמטיביות לכל אחד ממקטעי משק החשמל, אותן אמור תעריף החשמל לכסות. בשלב זה עידכנה הרשות את עלויות מקטע הייצור המוכרות לחברת החשמל (עלות הון ותפעול), שעלו בשיעור של כ-7.8% וקיזזו את ההוזלה שגילם הגז הטבעי. עדכון מקטעי ההולכה והחלוקה ייעשה בהמשך השנה. כמו כן קבעה רשות החשמל לחברת החשמל מקדם התייעלות של 2% בשנה, כלומר להפחית את עלויות התפעול בשיעור של 2% בשנה.

בנוסף עידכנה הרשות את שינוי שיטת תמחור החשמל לצרכניה הגדולים בתעו"ז (תעריפי עומס וזמן), באמצעות שינוי מקבצי שעות הביקוש לחשמל (פסגה, גבע ושפל) שעל פיהם נקבע התעריף השונה.

במסגרת העדכון צומצמה עונת החורף מארבעה לשלושה חודשים, ועונת הקיץ צומצמה משלושה חודשים לחודשיים. תעריף החשמל בעונות אלה בשעות הפסגה התייקר בשיעור של 11%-13% (בחורף) ו-17% (בקיץ). בעונות המעבר, שכוללות כעת שבעה חודשים, הוזלו התעריפים בשעות הגבע בשיעור שבין 16% ל-23%, ובשעות הפסגה בשיעור של עד 35%.

בתגובה להחלטת רשות החשמל חזרו אתמול במשרד התשתיות על המסר שלפיו הוזלת תעריפי החשמל תביא לגידול מהותי בביקושים לחשמל. "אנו מקווים שבקביעת התעריף הובאו בחשבון צורכי הפיתוח של משק החשמל, ובעיקר היכולת לממן ולהקים תחנות כוח ורשתות ההולכה והחלוקה הנדרשות לצמיחת המשק, וכן את ההשפעה שתהיה לגידול בביקוש לחשמל בשל הורדת התעריף על הצורך בהקמת תחנות כוח נוספות מעבר למתוכננות", נמסר מהמשרד. 

במשרד להגנת הסביבה הצטרפו לדברי הביקורת. "הוזלה לטווח קצר תביא לעלייה בביקוש לחשמל, וכתוצאה מכך לצורך בתחנות כוח מזהמות שמימון הקמתן ייקר שוב את תעריפי החשמל. הדרך הנכונה להשיב לציבור בהוזלה היא בסבסוד רכישת מכשירים חוסכי אנרגיה כפי שנעשה כיום בעולם", נמסר מהמשרד.

גם בפורום הישראלי לאנרגיה תקפו את ההחלטה וכינו אותה "פופוליזם זול". בפורום קראו לממשלה להקים קרן ציבורית שתממן פרויקטים להתייעלות אנרגטית במשק.

מנגד, בהתאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר טוענים בצדק  כי החלטת הרשות הכרחית על פי הקריטריונים שנקבעו מפורשות בחוק. היצוא הישראלי".