קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
נלחמים בפסולת בירושלים

נלחמים בפסולת בירושלים

אתר הטמנת הפסולת באבו דיס הוא האתר האחרון בארץ אשר עדיין פועל בנורמות פרימיטיביות


השר ארדן: "לצד הפעילות המבורכת של עיריית ירושלים, יש לפעול בהליך מהיר ככל שניתן לסגירת אתר אבו דיס. האתר מהווה חסם עיקרי לקידום המשמעותי הנדרש במיחזור פסולת בעיר, ומהווה סכנה בטיחותית ותברואתית לתושבי האזור."

המשרד להגנת הסביבה רואה חשיבות עליונה לכך שירושלים תתקדם לטיפול בנורמות מודרניות בפסולת העיר. אופן הטיפול בפסולת ואחוזי המיחזור של עיריית ירושלים הם מהנמוכים ביותר במדינה. המשרד להגנת הסביבה רואה את ההכרח לשנות ולהעלות את העלאת אחוז מיחזור הפסולת בעיר כיעד חשוב ביותר.

אתר הטמנת הפסולת באבו דיס הוא האתר האחרון בארץ אשר עדיין פועל בנורמות פרימיטיביות. השר ארדן :" סגירת אתר אבו דיס הוא אינטרס משותף, אך לעיתים כשיש פתרון קל זמין וזול הוא מהווה חסם לפתרונות נכונים יותר בסדר עדיפות של כל גוף שמקבל החלטות בתקציב נתון. כדי למנוע הישענות רשויות על פתרונות הטמנה זולים הפוגעים בסביבה, אנו פועלים בימים אלו להעלאת גובה היטל הטמנה לסטנדרט האירופאי של 100 ש"ח ומעלה לטון לכל הרשויות בארץ וזאת במקביל לקידום חוק האריזות."

יש לציין כי במדינות ארגון ה OECD, אליו מדינת ישראל שואפת להצטרף, היטל ההטמנה הוא מעל 40 יורו לטון ומקומות מסוימים אף אוסרים לחלוטין הטמנה, וזאת מתוך ההבנה שפתרון ההטמנה הוא אנטי סביבתי.

ראש עיריית ירושלים, מר ניר ברקת, ציין כי לצערו, עיריית ירושלים לא השכילה עד כה להבין את החשיבות בהתנתקות מאבו דיס לטווח ארוך, והצהיר כי עיריית ירושלים בהנהגתו תיקח מעתה אחריות לטיפול ראוי בפסולת ובמיחזורה.

מר ברקת הציג בפני השר ארדן תוכנית אסטרטגית בעלות של 80 מליון ש"ח לשלוש השנים הקרובות. עיקרי התוכנית שהוצגה :

  1. באופן מיידי, תשנע העירייה 10% מהפסולת לאתר אפעה ותיישם הפרדה במקור לשני זרמים בשתי שכונות בעיר.
  2. במקביל העירייה תתכנן ותקים מרכז מיון ושינוע של כלל הפסולת העירונית. המרכז יוקם בתוך כשנתיים וחצי.
  3.  בתוך כ - 5 שנים, יוקם מפעל לטיפול בפסולת שיאפשר מיחזור של מירב הפסולת העירונית של העירייה בטכנולוגיה מתקדמת של הפקת אנרגיה מפסולת או טכנולוגיה אחרת שתומלץ על ידי המשרד.

ראש העיר טען, כי לצורך יישום התוכנית נדרשת השתתפות של המדינה ב -30 מליון ₪. השר ארדן בירך את ראש העיר על שינוי הגישה שמוביל בטיפול הנדרש בפסולת המיוצרת בירושלים. יחד עם זאת, ציין השר ארדן, כי לא יסכים להתנייה של מעבר לטיפול ראוי בפסולת במימון הפרויקט על ידי המדינה. "את אותה הדרישה יוכל להפנות כל בעל מפעל וראש רשות שנדרש לשיפור עמידה ברף סביבתי".

 השר ארדן הודיע בתום הדיון, כי במהלך השבועיים הקרובים יבחן משרדו יחד עם המנהל האזרחי ומשרד האוצר, את האפשריות הקיימות בנושא, ובתום פרק זמן זה יודיע עמדתו בנוגע לאתר אבו דיס.