קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
יותר טסים בביזנס ....

יותר טסים בביזנס ....

תנועת הנוסעים במטוסים כאינדיקטור למצב הכלכלי


 

תנועת הנוסעים במטוסים משמשת כאינדיקטור למצב הכלכלי. דו"ח ארגון חברות התעופה הבינלאומי מציין כי בחודש דצמבר האחרון עלה מספר הנוסעים במחלקות ראשונה או ביזנס (פרמיום) במטוסים בקווים בינלאומיים בשיעור של 1.7% לעומת דצמבר 2008. לראשונה נרשם כאן שינוי מגמה שהראתה על ירידה במספר הנוסעים מאז חודש מאי 2008. שינוי חיובי במגמה נרשם גם במספר הנוסעים במחלקות החיסון השונות, החל מספטמבר החולף, כאשר בדצמבר נרשמה עלייה של 5% לעומת דצמבר שנה קודמת.

הארגון מציין כי המחצית הראשונה של 2009 עדיין עמדה בסימן של המיתון החמור בכלכלה העולמית עם ירידה של 25% בתנועת הנוסעים, לעומת תחילת 2008. אולם, במחצית השנייה של 2009 התהפכה המגמה.

בולטת במגמת ההתאוששות, כפי שהיא מתבטאת בתנועת הטסים - מזרח אסיה, אך גם דרום אמריקה בולטת בתחום זה. לעומת זאת, התנועה הצפון אטלנטית הראתה ירידה של 1.1% בתנועת נוסעי הפרמיום, למרות הקיצוצים בקיבולת המטוסים.

המצב הכלכלי הקשה בחלק מארצות האירו התבטא בתנועת טסים דלה. בתחום הפרמיום חלה ירידה של 25%, כאשר גם בדצמבר האחרון נרשמה התאוששות קטנה בלבד. ייתכן שחלק מאנשי העסקים בקווי האטלנטיק ואירופה עברו לטוס במחלקות תיירים, שכן המצב באלה פחות קשה מאשר במחלקות הפרמיום.

יצוין כי קווי התעופה של המזרח התיכון זכו בעלייה נוכח הפעילות הכלכלית, בעיקר בארצות המפרץ הפרסי.