קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
איך למנוע פגיעות מקור

איך למנוע פגיעות מקור

כמדי שנה נפגעים בארץ מקור, תינוקות רכים ובמיוחד ילודים שנולדו במשקל נמוך או בטרם המועד

 כמדי שנה נפגעים בארץ מקור, תינוקות רכים ובמיוחד ילודים שנולדו במשקל נמוך או בטרם המועד.

אסתר עמבר, אחראית מחלקת ילודים במרכז הרפואי זיו בצפת אומרת, כי פגיעות קור חמורות בתינוקות יכולות לגרום למוות וניתן למנוע מקרים כאלה באמצעים פשוטים למדי, "כל שדרוש הוא ערנות מצד ההורים והמטפלים בתינוקות", אומרת עמבר. 

להלן עצותיה של עמבר למניעת פגיעות קור בילודים:
החל מהיום שבו עושה האם עם תינוקה את דרכה הביתה ממחלקת הילודים עליה לדאוג שהתינוק יהיה לבוש ומכוסה כראוי, לרבות כובע לכיסוי הראש. רצוי להלביש את התינוק בבגדים קלים ולכסותו בכיסוי חם, שיוכל להתנועע בחופשיות, מכיוון שבגדים עבים מגבילים את תנועותיו של התינוק שהן מקור טבעי ליצירת חום.
בבית יש להימנע מהצמדת מיטת התינוק לקיר חיצוני של החדר.
את מיטת התינוק רצוי לרפד בשמיכה רכה, או סדין פלנל ולהשכיב את התינוק עליה, במקום להשכיבו על השעוונית הקרה המכוסה בסדין בלבד.
יש להציב מד-חום על קיר החדר שבו שוהה התינוק ובשובו הביתה לדאוג שהחדר שבו ישהה התינוק יחומם עד ל-21-22 מעלות. ילודים במשקל נמוך, פחות מ- 2500 גרם, יש לדאוג לחמם החדר עד 23-24 מעלות.

במקרים בהם למשפחה אמצעים דלים בחימום כל הבית, ניתן להסתפק ולחמם רק את החדר בו שוהה התינוק, עדיף באמצעות רדיאטור או תנור חשמלי אשר תלוי על הקיר. אם החימום מייבש את האוויר, ניתן להחזיר את הלחות על ידי הנחת כלי עם מים, ליד מקור החום. רצוי שהחימום שנבחר לא יפלוט גזים.
בנוסף, יש להקפיד על נקיטת אמצעי זהירות למניעת חימום יתר של התינוק ולמניעת תאונות. במקרה שהבית מוסק על ידי תנור גז, או עצים, חשוב מאוד להקפיד על אוורור, כראוי, כגון: השארת פתח בחלון או בדלת.