קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
התנגדות למזגנים במירון

התנגדות למזגנים במירון

kאחרונה הופרה האידיליה במקום בעקבות החלטת 'ועדת החמישה' המנהלת את מתחם הקבר, לשפץ את האתר כולל התקנת מזגנים

  

מאות אלפי מאמינים פוקדים מדי שנה את קברו של רבי שמעון בר יוחאי במירון ובפרט בל"ג בעומר. המקום מנוהל ומתוחזק על ידי המדינה בשיתוף עם העדה החרדית במשך שנים רבות על מי מנוחות.

לאחרונה הופרה האידיליה במקום בעקבות החלטת 'ועדת החמישה' המנהלת את מתחם הקבר, לשפץ את האתר כולל התקנת מזגנים, עבודה הכרוכה בחפירות מתחת לאדמה ואשר נאסרה מספר פעמים על ידי העדה החרדית ואנשי אתרא קדישא. גורמים אלה הממשיכים להתנגד לעבודות, הסכימו בעבר לאשר רק עבודות הגבהה מחשש להימצאות קברים באתר.

עם תחילת העבודות בחודש שעבר, הגיעה למתחם קבוצה מבני העדה החרדית והבהירה לפועלים כי גאב"ד 'העדה החרדית' מורה להם להפסיק את העבודות. אלה סירבו, כצפוי, ואנשי 'העדה' נשכבו על הקרקע ומנעו מגופם את העבודות.
בעקבות זאת הוזעקה למקום המשטרה ואולם החרדים סירבו להירגע ובמקום פרצה מהומה גדולה שכללה מכות, דחיפות וניסיונות עיקשים של המוחים להיאחז בקרקע. רק אחרי שעה ארוכה של מאבק, הצליחו השוטרים להחזיר את השקט על כנו תוך שהם עוצרים 11 מפגינים.
בעקבות האירוע מסר מפקד תחנת משטרת צפת, רן אופיר, כי העבודות במקום נעשות בתיאום מלא עם 'ועדת החמישה', וכי הרב קפלן מ'וועדת החמישה' נמצא במקום ומפקח באופן אישי על התקדמות העבודות ודרך ביצוען. אופיר הוסיף כי המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים, למנוע את התחדשות המחאות במקום.

יו"ר ועד הישוב מירון, הרב מרדכי הלפרין שהתעמת עם המפגינים, ציין כי לאחר שהמהומה שככה, נמשכו עבודות  הכנת התשתית להנחת קווי מיזוג האוויר והאריך שהן תמשכנה כסדרן. "העבודות בציון הרשב"י יתבצעו על פי ההלכה, ולא יהיו יותר עיכובים".

ערוך 244