קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
כשלים בהפקת אנרגיה מהים

כשלים בהפקת אנרגיה מהים

חברת אס.די.אי עברה דרך ארוכה במטרה לבנות את תחנת הכוח מגלי הים בסרי-לנקה

  חברת אס.די.אי עברה דרך ארוכה במטרה לבנות את תחנת הכוח מגלי הים בסרי-לנקה.

אס.די.אי וממשלת סרי לנקה החלו את קשריהן עוד בשנת 2006, כאשר מר עובדיה, מנכ"ל חברת אס.די.אי, קיים מספר פגישות בישראל עם ראש ממשלת סרי לנקה מר ראטנסירי וויקראמאנייקה  שר האנרגיה של סרי לנקה- מר אמ.סי פרדיננדו  ועם יועץ ראש הממשלה, מר. ג'י. וויג'ייסירי .

עוד באותה השנה, כולם הביעו עניין בהקמת הפרויקט בסרי לנקה, והדגישו את הצורך בפרויקט החשמל מגלי הים.

 

צורך זה נובע בעיקר מן העובדה שהכלכלה בסרי-לנקה צומחת באופן מהיר יחסית, בהיקף של 7-8% בשנה, במהלך השנים האחרונות, והתוצאה של צמיחה זו הנה צמיחה מקבילה בביקוש האנרגיה.

לאוכלוסיית האי סרי לנקה, המונה 21.1 מליון תושבים, יש צורך בכמויות חשמל משמעותיות. כך למשל, ב-2007, התוצר המקומי הגולמי (GDP) לנפש ברכישת החשמל עמד על 4,265 דולר.

 

בעקבות הצורך הנ"ל, מר עובדיה ביקר פעמיים בסרי-לנקה, והחליט להקים חברה מקומית בשם "אס.די.אי סרי-לנקה בע"מ".

החברה הגישה הצעת פרויקט לדירקטוריון של חברת החשמל הלאומית, Ceylon Electricity, וקיבלה אישור טכני מהמחלקה לרכישת חשמל של החברה, כמו גם אישור מהBoard of Investment. באותו זמן, "אס.די.אי סרי לנקה בע"מ" קיבלה גם מכתב כוונות מן הממשלה, במטרה להתקדם לעבר חתימה על הסכם רכישת חשמל.

 

השלב האחרון היה להשיג אישור סביבתי מהאגף לשימור החופים. בהתאם לכך, "אס.די.אי סרי-לנקה בע"מ" הציגה סקירה מפורטת של הפרויקט בפגישה שהתקיימה בין משמר החופים,ל Board of Investment ולמשרד לאיכות הסביבה.

 

למרבה הצער, מאז, פרויקט החשמל מגלי הים של חברת אס.די.אי עצר את התקדמותו בסרי-לנקה.

 

לאחרונה,  בכירים מחברת אס.די.אי, מר שמואל עובדיה וגברת אינה ברוורמן, מנהלת השיווק הבינלאומי של החברה, קיימו מספר פגישות עם שגריר סרי-לנקה בישראל, מר סנביראטנה  שהביע את תמיכתו בפרויקט ודיבר על המחסור המשמעותי באנרגיה בסרי-לנקה והנזקים הנובעים מכך לתחום הכלכלה ולאוכלוסיית המדינה. אולם, עד היום הפרויקט עדיין לא התקדם.

 

 כתוצאה מכך, אס.די.אי התחילה לחפש שותפים מקומיים בסרי-לנקה, בתקווה שהשותפים  המקומיים יוכלו לסייע בקידומם של פרויקטי החשמל מגלי הים של חברת אס.די.אי ברחבי האי סרי לנקה.

 

בכירים מ-אס.די.אי ציינו כי "זהו מצב מאכזב ומפתיע, בו מדינה בעלת צורך כה משמעותי באנרגיה, אינה מקלה על תהליך שילובן של טכנולוגיות ירוקות חדשות בשוק האנרגיה של סרי-לנקה". וזאת בניגוד למדינות אחרות, שבהן אס.די.אי כבר חתמה על הסכמי רכישה ארוכי-טווח, והחלה את עבודות הבנייה.

 

הטכנולוגיה של יצירת החשמל מגלי הים הינה שיטה חדשנית ומובילה בעולם, בייחוד לאור זיהום האוויר וההתחממות הגלובלית שנגרמו כתוצאה משריפת הדלקים. המערכת של חברת אס.די.אי הנה היעילה ביותר, כאשר גם מחיר הבנייה של תחנות הכוח, וגם המחיר להפקת KW הנם אטרקטיביים מאוד. לאס.די.אי יש PCT בינלאומי ומספר פטנטים ברישום. עד היום, החברה בנתה 8 מודלים מוצלחים, כאשר האחרון שבהם הצליח לייצר 40 קילוואט לשעה. המודלים מומנו,נבדקו ואושרו ע"י ממשלת ישראל.