קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
שיטת הקפאה חדשה תבטיח  בייציות פוריות

שיטת הקפאה חדשה תבטיח בייציות פוריות

הקפאת ביציות מאפשרת לשמר את פוריותן של נשים המעוניינות או נאלצות לדחות את ההריון והלידה

 

הקפאת ביציות מאפשרת לשמר את פוריותן של נשים המעוניינות או נאלצות לדחות את ההריון והלידה לשלבים מאוחרים בחייהן. בריאות הילודים דומה לזו שבכלל האוכלוסייה

 

 

 

 

 

 

 

מאת: ד"ר אלי גבע,

הקפאת ביציות היא תחום חשוב בין טיפולי הפוריות. היא מאפשרת לשמר פוריותן של נשים המעונינות לדחות את ההריון והלידה לשלבים מאוחרים יותר בחייהן. פרט לשימור הפוריות, להקפאת ביציות ערך רפואי רב במקרים שבהם לא ניתן להקפיא עוברים, בהיעדר זרע זמין להפריה, לפני טיפולים הפוגעים בשחלה (אצל חולות סרטן) ועבור נשים הזקוקות לתרומת ביצית.

ההתפתחות המשמעותית בהקפאת ביציות הומניות התרחשה באמצע שנות התשעים עם פיתוחה של שיטת ההזדגגות (ויטריפיקציה). בשל גודלה של הביצית, כ-200 מיקרון, היה צורך בפיתוח שיטת הקפאה אשר תמנע היווצרות גבישים תוך תאיים במהלך הקירור, אשר גורמים לפגיעה בתא הביצית. שיטת הזיגוג מתבססת על קרור מהיר ביותר של הביצית בנוכחות תמיסה משמרת בריכוז גבוה. מטרת ההליך להקפיא את ביציות האישה לצורך שימור הפוריות, ובעתיד להפשירן ולהפרותן בתאי הזרע במעבדה, ולהחזיר את העוברים שנוצרו לחלל הרחם. ההליך מתבצע באמצעות הפריה חוץ-גופית, הכוללת את השלבים הבאים: השראת ביוץ ביתר, שאיבת ביציות והקפאתן, הפשרת הביציות והפרייתן במעבדה בזרע בן הזוג או תורם, והחזרת הביציות המופרות לרחם.