קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
הנחה בחשמל לניצולי שואה

הנחה בחשמל לניצולי שואה

מדובר בהפחתה בתשלום החשמל לניצולי שואה נזקקים

אושרה בממשלה  הצעת החלטה משותפת של ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, להכליל את ניצולי השואה הנצרכים והנזקקים בקרב מקבלי ההנחות בתשלום חשבון החשמל הביתי.

 

בישראל חיים כיום כשמונים אלף ניצולי שואה ונכי המלחמות בנאצים המקבלים קצבאות מהרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר, מתוכם כ-7180 מוגדרים כנצרכים או נזקקים. חוק משק החשמל, התשנ"ו -1996 קובע, כי צרכן שזכאי להבטחת הכנסה מהמדינה, ישלם תשלום מופחת בשיעור של עד 50% מהתעריף הביתי על 400 הקוט"ש הראשונים שצרך מידיי חודש בשימוש ביתי. מנגנון זה לא חל על קשישים נצרכים ונזקקים שמקבלים קצבה מתוקף היותם ניצולי שואה. מטרת ההחלטה המוצעת היא לכלול קבוצה זו בקרב האוכלוסייה המוגדרת "נזקקת" על פי חוק משק החשמל, התשנ"ו -1996 , שמי שנמנה עימה ישלם תשלום מופחת בגין צריכת חשמל.

 

החלטה זו באה בהמשך להחלטות ממשלה קודמות (החלטה מס' 2534, מיום 4.11.2007, החלטה מס' 2941 מיום 13.1.2008 והחלטה מס' 3940 מיום 17.8.2008) העוסקות בהגדלת הסיוע לניצולי שואה ולשינוי ושיפור בקצבאות וגמלאות הבטחת הכנסה לקשישים נזקקים.

 

עתה הוטל על שר התשתיות הלאומיות, בהתייעצות עם שר הרווחה, ובהסכמת שר האוצר, לקבוע תוך 45 יום את מנגנון ושיעור ההנחה המדויק שיינתן.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר: "מדובר בהחלטה חשובה ואנושית. יש לממשלה מחויבות מוסרית לסייע לניצולי השואה ולמנוע מצוקה בקרבם. גילם המבוגר מחייב אותנו לפעול במהירות ובנדיבות. החלטה זו היא רק  אחת בסדרת החלטות בתחומים אלה שהממשלה כבר קיבלה, לדוגמא הגדלת קצבאות הזקנה לקשישים במיליארד ₪ על פני שלוש שנים, הכללת טכנולוגיות חדשות בסל הבריאות בהיקף של 350 מיליון ₪, סיוע לארגונים חברתיים כדי למנוע  את קריסתם, ועוד. החלטות אלה מעידות על הרגישות החברתית שמגלה ממשלת האחדות ועל כוונתנו להמשיך לפעול בכיוון זה".   

שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו אמר: "הפסוק 'אל תשליכני לעת זקנה', מקבל משנה-תוקף, במיוחד כאשר הוא נוגע לניצולי השואה. גם היום, 65 שנה אחריי הגטאות, האקציות, צעדות המוות ומחנות ההשמדה, רבים מידיי בקרבם לא חיים בכבוד הראוי. חשוב לדאוג לרווחתם של אלו שעברו זוועות כה קשות, רק בגלל היותם יהודים. בדאגתנו להם, אנו מנציחים גם את אלו שכבר אינם בין החיים. הממשלה תמשיך לפעול בכדיי לסייע לניצולים שנותרו כעדות חייה לזוועות הנאצים".