קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מנגל בלי פגיעה בסביבה

מנגל בלי פגיעה בסביבה

איך לשרוד את המנגלים במרפסות מבלי להגיע לסכסוכי שכנים

 

יום העצמאות של מדינת ישראל, הוא יום המנגלים הגדול. כולם "עושים על האש"

יש את אלה שחייבים לצאת לפארק, להרגיש אווירת פיקניק אחת גדולה, ויש את האנשים שמעדיפים את המנגל במרפסת בבית. בלי כל ההמולה מסביב.

 

בשנים האחרונות, חזר הטרנד של המנגלים במרפסות.

הבניה החדשה בישראל נבנית עם מרפסות גדולות הנעות בין 12 מ"ר ל-20 מ"ר  שמאפשרות עריכת פיקניק ביתי.

הבעיה הגדולה בנושא היא הפרעת מנוחת השכנים שנשארים בבית.לא נעים לסגור חלונות עקב העשן המחניק שעולה מהמרפסת, הרעש וכמובן זיהום האוויר.

 

תמיר מינץ, יו"ר האיגוד לניהול בתים ומבנים בישראל, ובעל חברת הניהול מ.מ.מ אחזקות, מספר על סכסוכיי שכנים שנגרמו בעבר כתוצאה מהמנגלים לדבריו, "במהלך השנים נתקלתי במספר רב של סכסוכי שכנים שנבעו מעריכת "מנגלים" במרפסת שהפריעה את מנוחתם של השכנים. באופן עקרוני אין חוק שאוסר על עריכת מנגלים במרפסות בבתים משותפים. אנחנו בתוקף סמכותנו כחברת ניהול של הבניין, רשאים לאסור מנגלים באזורים המשותפים של הבניין כגון הלובי, או רחבת החצר מסביב לבניין, אך לא בתוך בתי הדיירים. על מנת למנוע עד כמה שניתן את סכסוכי השכנים בעקבות המנגלים,וועדי בתים רבים יחד איתנו, מכניסים סעיף של איסור מנגלים במרפסות בתקנון הבניין. אני לא יכול להגיד שהפיתרון הזה מונע עריכת מנגלים באופן מוחלט, כיוון שאין ממש אכיפה או עונש למפר הסעיף בתקנון."

 

לאלה שכבר החליטו לעשות מנגל במרפסת ביום העצמאות , תמיר מינץ מציע מספר הצעות על מנת להקל על השכנים.

 

  1. אם כבר אתם עושים מנגל במרפסת, השתדלו לרכוש מנגל גז, כך העשן והריח שייצא החוצה לעבר השכנים  יהיה קטן בהרבה ממנגל על גחלים, והטעם אותו טעם.
  2. עדכנו את השכנים והגיעו איתם לאיזושהי פשרה שתהיה מקובלת על כולם. ברגע שיש הסכמה בין השכנים, גם אם זה חורג מהנוהג, ברגע שזה מוסכם על כולם , הרגשה של כולם הרבה יותר טובה
  3. להניח את המנגל בפינת המרפסת עם מאוורר שיוביל את העשן החוצה באופן יזום למקום שהכי פחות פוגע בשכנים
  4. הקפידו על השעות בהן אתם עושים את המנגל. לפעמים הדבר שמרגיז את הדיירים יותר מכל הוא לא ריח העשן אלא המעשה עצמו בשעות לא נוחות. כלומר בשעות הצהרים (בין 14:00 ל- 16:00) או מאוחר בלילה. לכן חשוב להקפיד שהשעות יהיו "נורמאליות" ולא יפריעו את מנוחת והשקט של השכנים.
  5. בהנחה שכבר החלטתם לעשות את המנגל במרפסת, זכרו לשמור כמה שאפשר על השקט. אמנם המרפסת היא חלק מביתכם, אבל שמירה על השקט מחיבת את כל הדיירים בכל זמן במהלך השנה, על אחת כמה וכמה בזמן שהרעש הוא לא הגורם המפריע היחידי.