קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מחצית מיצור החשמל בגז טבעי

מחצית מיצור החשמל בגז טבעי

מהפכת הגז הטבעי: תחנת הכוח 'צפית' הופעלה בגז טבעי

 

יחידה מס' 3, הפועלת בהספק 250 מגוואט והגדולה ביותר מבין יחידות הייצור במחזור הפתוח – החלה לייצר חשמל בגז טבעי

 

תחנת הכוח 'צפית', הסמוכה לגדרה ולכפר-מנחם החלה היום (יום ג')  לייצר חשמל בגז טבעי. זאת, לאחר שבסוף השבוע שעבר אישר משרד התשתיות הלאומיות הזרמה של הגז, לצורך ביצוע מבחני קבלה. בשלב הראשון הופעלה יחידה מס' 3, הפועלת בהספק של 250 מגוואט. היחידה הופעלה לאחר שהסתיימו כל העבודות הנדרשות ולאחר שהסתיים בהצלחה החיבור לצנרת הגז. עם סיום העבודות המקיפות החלה הזרמת הגז ליחידה.

ההפעלה המסחרית של היחידה תסתיים תוך כמה שבועות ובכך תצטרף תחנת הכוח "צפית " לתחנות "חגית", "אשכול" "רדינג" ו''גזר''  שמייצרות כבר באמצעות  גז טבעי.

 

יצוין, כי בתחנת הכוח  'צפית'   יש שתי יחידות ייצור נוספות בהספק של 120 מגוואט כל אחת המופעלות בסולר רק בשעות השיא של ביקושי החשמל.

 

עם הפעלת היחידה ב"צפית" בגז טבעי, יגיע היקף יכולת הייצור בגז טבעי בישראל, לכ- 45% מכלל ייצור החשמל. זהו שיעור חסר תקדים בהשוואה למדינות בעולם המערבי, בהן עומד אחוז ייצור החשמל באמצעות גז טבעי על ממוצע של כ- 25 אחוזים.

יודגש, כי תכנון והקמת מערכת הגז הוא פרי עבודה 'כחול לבן' – הכל בביצוע אגף התכנון ואגף הביצוע של חברת החשמל.

 

שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו אמר: "זהו צעד משמעותי נוסף במהפכת המעבר של משק החשמל לשימוש בגז בישראל. אנו פועלים במרץ על מנת שנוכל לייצר חשמל נקי ככל שרק ניתן, היכן שרק אפשר. אני מברך את אנשי משרד התשתיות הלאומיות, חברת החשמל ונתג"ז על שיתוף הפעולה. גם ביום זה, צריך להדגיש את החשיבות בהמשך יישום  תוכנית הפיתוח של חברת החשמל, על מנת ליצור סל דלקים מגוון, שיאפשר לישראל להגיע לביטחון אנרגטי תוך הפחתה משמעותית של זיהום האוויר ושיפור איכות החיים. פיתוח משק הגז עדיין אינו מובן מאליו. אסור לנו להפריע לו, על מנת שנוכל לנצל את מלוא הפוטנציאל העצום הטמון בו".

 

מנכ"ל חברת החשמל, עמוס  לסקר אומר, כי מדובר בנקודת ציון חשובה בדרכה של חברת החשמל להשלמת מהפכת הגז הטבעי. "העובדה שחברת החשמל תהיה מסוגלת לייצר למעלה מ- 45 אחוזים באמצעות גז טבעי מלמדת על החשיבות שרואה החברה בייצור חשמל איכותי וידידותי לסביבה" אומר לסקר ומוסיף, כי החברה תמשיך להכניס תחנות-כוח נוספות לייצור באמצעות גז הטבעי ובהן "רמת חובב" בדרום  הארץ, ובהמשך תחנת הכוח הותיקה "חיפה", בה 2 יחידות ייצור מוסבות לגז ו- 2 יחידות מחז"מ חדישות.

 

המשנה למנכ"ל וסמנכ"ל ייצור והולכה בחברה, משה בכר, אומר, כי ייצור חשמל באמצעות גז טבעי מחליף את השימוש בדלקים כבדים כגון סולר ומזוט ותורם תרומה נכבדה ביותר לשיפור באיכות האוויר והסביבה. "עם זאת", אומר בכר, "במדינה כמו ישראל, אסור 'להכניס את כל הביצים לסל אחד' ותכנית הפיתוח למשק החשמל צריכה להסתמך לפחות על שני סוגי דלק. נכון להיום, סוג הדלק הזמין והזול ביותר עבור מדינת ישראל הוא פחם, ממנו ניתן לייצר חשמל בטכנולוגיות חדישות שמתחשבות באיכות הסביבה. אנחנו חושבים גם על אנרגיות מתחדשות ואפילו על

 

 

 

גרעין ויותר מכך, אנחנו חושבים שיש חשיבות להקמת תחנת כוח 'וירטואלית' כלומר כזו שמסייעת לחסוך בחשמל על ידי התייעלות אנרגטית",  אומר בכר.

 

מחברת החשמל נמסר כי  היחידה שהופעלה פועלת בשיטת מחזור פתוח  והיא הגדולה מבין היחידות הפועלות בשיטה זו. בעוד כשנה תוסב היחידה בשיטת המחזור המשולב, דבר שיגדיל וישפר את נצילותה עוד יותר וכושר  הייצור של היחידה יעלה ל-380 מגוואט (130 מגוואט תוספת לכושר הייצור כיום).