קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
יום הבוחר

יום הבוחר

המזגן המושלם הוא פונקציה של צורך, תפוקה ותקציב

אלון גני

המלקוש שירד עלינו לטובה בל"ג בעומר אותת סופית על סיומם של החורף והאביב והמעבר לעונה החמה והמיועזת. סביר להניח שאף אחד מאתנו לא משתגע על הלחות המעיקה, החמסינים הבלתי נגמרים ועל התחושה כאילו אנחנו הולכים ונמסים, אבל מה לעשות הקיץ כבר ניצב בפתח.

אי לכך, עלינו להיערך בהתאם ולהצטייד באמצעים שיסייעו לנו לעבור את יוני-אוגוסט בשלום. היות והאמצעי הפופולארי, ולטעמי המוצלח ביותר למשימה חשובה זו, הנו המזגן, הרי שביקשנו את המומחים של 'טרקלין יאקאב חשמל', רשת השיווק למוצרי חשמל המובילה במגזר החרדי, לצייד אותנו במבחר עצות וטיפים חיוניים לבחירת המזגן המושלם.

התאמת סוג המזגן ותפוקתו הינם שני דברים בסיסיים ביותר ברכישת מזגן. לצד זאת קיימים שלושה סוגים עיקריים של מזגנים: מזגן עילי, מזגן רצפתי ומזגן מיני מרכזי.

• מזגן עילי – מתאים בעיקר לחדרים קטנים ובינוניים. מזגן עילי מסוג רב-מאייד משמש למיזוג של מספר חדרים. רב מאייד הוא מזגן בעל יחידה חיצונית אחת המחוברת למספר יחידות פנימיות.

• מזגן רצפתי – המזגן הרצפתי מתאפיין בתפוקות גבוהות ונוטה להיות רועש יותר ממזגן עילי ולכן מתאים יותר לחללים בינוניים וגדולים יחסית. מזגן רצפתי מסוג דו-כיווני או דו-מזגן מיועד למזג שני חדרים בעלי קיר משותף.

• מזגן מיני מרכזי – המזגן מיועד למיזוג של מספר חדרים או חלל אחד גדול. הדגמים הפשוטים נוטים לבזבוז אנרגיה בשל מיזוג חדרים שאינם מאוכלסים בהיעדר שליטה אינדיבידואלית בטמפרטורה של החדרים. הדגמים המתקדמים יותר מאפשרים לקבוע טמפרטורה עצמאית לכל חדר, ובדגמים המתקדמים ביותר בטכנולוגיות אינוורטר וסקרול ניתן להשיג חיסכון משמעותי באנרגיה ובצריכת חשמל.

תפוקת המזגן

תפוקת המזגן משפיעה על עוצמת הקירור או החימום והיא נמדדת ב-BTU/hr.  זהו, למעשה, הנתון הקובע בבחירת המזגן המתאים, בניגוד לעבר בו הספק או כוח סוס הם אלו הפרמטרים שקבעו את בחירת המזגן.

כדי לבחור בתפוקה הרצויה יש להתחשב במספר נתונים כשהעיקרי שבהם הוא גודל החלל המיועד למיזוג. ככל שהחלל גדול יותר תידרש תפוקה גבוהה יותר על מנת לספק קירור או חימום במידה ניאותה. נתונים נוספים בחישוב התפוקה הרצויה כוללים את המיקום הגיאוגרפי, מיקום הדירה בבניין, מספר הקירות החיצוניים וכיוונם, סוג הבלוקים, מספר החלונות, גודלם וכיוונם, מידת החשיפה הישירה לשמש, מספר המתגוררים בבית, קיומם של מכשירים אחרים הפולטים חום בחדר ועוד.

רעש

עוצמת הרעש של המזגן נמדדת בדציבלים ומתייחסת לשתי היחידות – החיצונית והפנימית. בהתקנת היחידה החיצונית, אסור שהיא תהווה מטרד לשכנים ורצוי שגם לא לבני הבית. על גבי היחידה החיצונית חייבת להופיע תווית המציינת את עוצמות הרעש המרביות המתקבלות במרחקים שונים ממנה.

נוחות התפעול והשימוש

בנוסף לפעולות הבסיסיות שקיימות בכל המזגנים, קיימות תכונות נוספות שיכולות לשפר את נוחות התפעול והשימוש, כגון: שלט רחוק, טיימר, צריכת אנרגיה, תווית אנרגיה ועוד.

היצע המזגנים המשווקים בארץ הוא רב וכולל דגמים שונים, שרובם מיוצרים בחו"ל. כדי לבחור במזגן המתאים לך ביותר, חשוב להכיר את ההבדלים בין דגם לדגם ולוודא מה מתאים ביותר לצרכיך. על יצרני המזגנים המיוצרים בארץ חלה החובה לסמנם בתו-תקן, המעיד על התאמתם לדרישות התקן הישראלי (ת"י 994 חלק 1) סמל תו התקן צריך להופיע על גבי המזגן.

ככלל, כל המזגנים המשווקים בארץ חייבים לשאת תווית אנרגיה צהובה, שכוללת נתונים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת המזגן. יוצא מכלל זה הם מזגנים רב מאיידים ומזגנים ניידים מסוג מונובלוק. הנתונים המופיעים בתווית הם נתונים המוצהרים ע"י היצרנים והם:
• שם היצרן ודגם המזגן
• הספק מבוא של המזגן (המבטא את צריכת החשמל) המבוטא בקילו וואט
• מקדם היעילות C.O.P
• תפוקת הקור ותפוקת החום של המזגן בקילו וואט.

מומלץ שבחירת המזגן תעשה על סמך המידע בנתונים הללו.