קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
החיסכון מתחיל בתכנון

החיסכון מתחיל בתכנון

כיצד לחסוך בחשמל בשימוש במדיח הכלים, במכונת הכביסה ובמייבש

 חברת החשמל מצרפת לחשבונות החשמל של החודשים מאי-יוני צרופה מיוחדת, שמפרטת את התקנות החדשות של משרד התשתיות הלאומיות, בנושא דרישות לגבי היעילות האנרגטית המינימאלית של מכשירי חשמל גדולים כמו: מדיחי כלים, מכונות כביסה ומייבשי כביסה. התקנות החדשות מאפשרות ללקוחות לרכוש מכשירי חשמל יעילים ולחסוך בחשמל ובכסף ואף לסייע בשמירה על הסביבה.

"החיסכון בחשמל מתחיל בתכנון, שחלק ממנו הוא רכישת מכשיר חשמל יעיל וחסכוני בשימוש. לעיתים מכשיר כזה הוא מעט יותר יקר, אך לטווח הארוך הוא יחזיר את ההשקעה בו ואף יביא לחיסכון חודשי בחשמל ובכסף", אומר ישראל מובשוביץ, מנהל אגף השיווק של חברת החשמל. מובשוביץ מדגיש, שהתקנות החדשות מגבילות את הצריכה המרבית של מכשירי חשמל ביתיים, כגון מכונת כביסה, מייבש כביסה ומדיח כלים וכתוצאה מכך מונעות שימוש במכשירים בזבזניים.
רמת היעילות האנרגטית של מכשיר חשמל באה לידי ביטוי בתווית אנרגיה המציינת את הדירוג האנרגטי ו/או את צריכת החשמל של המכשיר. מובשוביץ הסביר, שהתקנות החדשות מהוות הרחבה של דרישות הקיימות מאז שנת 2004, לגבי הגבלת צריכת החשמל של מזגנים, מקררים ומקפיאים.
תווית האנרגיה שיש להצמיד למכשירי החשמל כוללת מידע בסיסי על מאפייני המכשיר, צריכת האנרגיה שלו והדירוג האנרגטי שלו. הדירוג מסומן באותיות  A- רמה גבוהה של יעילות וחיסכון עד G שהוא הגבול התחתון המותר. הדירוג האנרגטי מאפשר ללקוח שמתכנן לרכוש מכשיר חשמלי להשוות בין הדגמים השונים של מכשירי החשמל ולשלב נתון זה בשיקולי הקנייה.
להלן הדרישות החדשות לגבי צריכת החשמל המרבית:
מדיח כלים: מתוך צריכת החשמל הכוללת של פעולת המדיח - 80% מיוחסים למחזור ההדחה. כלומר האנרגיה המיועדת לפעולות פחות חיוניות, כמו ייבוש כלים, לא תעלה על 20% מהצריכה הכוללת.
מכונת כביסה: צריכת החשמל לק"ג כביסה היא 0.21 קוט"ש לכל היותר.
מייבש כביסה עם צינור פליטה: צריכת החשמל לייבוש של ק"ג אחד כביסה היא 0.67 קוט"ש לכל היותר.
מייבש כביסה עם מעבה: צריכת החשמל לייבוש של ק"ג אחד כסיסה היא 0.73 קוט"ש לכל היותר.
"
מכשיר זול, אך בזבזני בחשמל, עלול בסופו של דבר לעלות ביוקר", אומר ישראל מובשוביץ, ומציע ללקוחות להקפיד ולבחון את התווית האנרגטית של מכשירי החשמל, לבחון את המאפיינים האנרגטיים של המכשירים ולבחור את המכשירים היעילים ביותר מבחינה אנרגטית. כמו-כן, בחירת מכשיר חשמלי יעיל יותר תורמת לטווח הארוך לשמירה על הסביבה.