קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
גם פלורידה מזדהמת

גם פלורידה מזדהמת

התמונה הפסטורלית בחופיה הצפון-מערביים של פלורידה נהרסה בימים אלה לאחר שטרקטורים הופיעו באזור

 למרות כל ההודעות של BP כי היא מצליחה - חלקית - לבלום את דליפת הנפט במפרץ מכסיקו הגיעה הסכנה גם לעולם התיירות - פלורידה.

התמונה הפסטורלית בחופיה הצפון-מערביים של פלורידה נהרסה בימים אלה לאחר שטרקטורים הופיעו באזור והחלו לנקות את החוף מכדורי זפת. בכך הצטרפה פלורידה, ביום ה-47 לדליפת הנפט במפרץ מקסיקו, ללואיזיאנה, אלבמה ומיסיסיפי, למאבק שאינו שווה כוחות בין הנפט הגולמי שממשיך לזרום מהבאר החבולה בקרקעית המפרץ לבין בני האדם והעולם החי שבאזור.

אחרי השקנאים החומים, הציפורים והדגים באזור המפרץ שנפגעו באחרונה, הקורבן הבא של דליפת הנפט הוא ענף התיירות של פלורידה המביא למדינה מדי שנה רווחים בשווי כ-60 מיליארד דולר. ניידות השידור כבר הגיעו למדינה כדי לתעד את האסון, אך אתמול בשעות הבוקר נראה היה כי במקום יש יותר כתבים ממתנדבים שמוכנים לסייע לטרקטורים לאסוף את הזפת.

הניסיון הנוסף של חברת "בריטיש פטרולאום" (
BP) להשתלט על באר הנפט הדולפת הוכתר עד כה  בהצלחה חלקית לאחר שרובוטים תת-ימיים הצליחו לשים מכסה חדש על הצינור שנוסר כדי למנוע את הדליפה.

עם זאת, למרות ש-
BP הצליחה לאסוף אל מכלית, בתוך יממה, מעל 6,000 חביות נפט, חשף מעקב וידיאו שהדליפה נמשכת, והרשויות הפדרליות הסבירו שהמכסה החדש מצליח לנתב אל המכלית בין שליש למחצית כמות הנפט הגולמי הנשפך מהבאר הדולפת.

בחברה הבהירו כי הם עומדים לסגור בהדרגה ארבעה שסתומים שבמכסה, כדי להתמודד בקצב הנכון עם לחץ הזרם, וכי רק אז יתברר אם המכסה הצליח לאטום את הדליפה באופן הרמטי. "אני חושב שזה צריך לעבוד", אמר קצין המבצעים הראשי של החברה דאג סאטלס. "אבל אנו מוכנים לגרוע מכל".

בינתיים, חוקרי אוניברסיטת פלורידה גילו כתם נפט ענק שני מתחת לפני המים, ברוחב של עד תשעה וחצי ק"מ, בניגוד להערכות שפרסמה קודם חברת
BP, לפיה מדובר בכתמים קטנים בהרבה. אדמירל טד אלן, מפקד משמר החופים הממונה על מבצע בלימת הנפט, לא מיהר לאשר את הדיווחים. "אנחנו נמצאים בתהליך של איסוף דגימות ובדיקת הנושא", הוא אמר. "מדובר בחומר סמיך יותר מהמים, אבל אנחנו לא בטוחים אם זה נפט או לא".

נשיא ארה"ב ברק אובמה כתב מכתבי תנחומים למשפחות של 11 עובדי האסדה שנהרגו בתאונה והזמין אותן לבית הלבן. הנשיא האמריקאי אף ביקר בפעם השלישית מאז התאונה באסדת הקידוח ונפגש עם הדייגים ונציגי הרשויות המקומיות.

בפנייה השבועית לאומה ברדיו, אמר אובמה כי הממשל "מגויס בכל חזית" למאבק בהתפשטות כתם הנפט. "הדייגים עובדים קשה", אמר אובמה. "הם עמדו בהתחייבויות שלהם. אבל בגלל האסון הזה, מעשה ידי אדם שאינו באשמתם, הפכו חייהם לכאוס. זה לא הוגן ואני אמרתי לאנשים אלה שאני הולך לעמוד לצד תושבי המפרץ עד שחייהם ישובו למה שהיו". לאור המשבר המתמשך החליט אובמה לדחות בפעם השנייה את ביקורו באוסטרליה ובאינדונזיה.