קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מערכת למניעת ביטולי טיסות

מערכת למניעת ביטולי טיסות

חברת התעופה הגדולה בבריטניה איזיג'ט, חשפה טכנולוגיה פורצת דרך שתצמצם לטענתה עד למינימום מצב של ביטולי טיסות

 חברת התעופה הגדולה בבריטניה איזיג'ט, חשפה  טכנולוגיה פורצת דרך
שתצמצם לטענתה עד למינימום מצב של ביטולי טיסות בשל ענן אפר וולקני. החברה הבריטית מפעילה קו טיסות יומי סדיר לישראל וממנה (פרט לימי שישי) משדה התעופה לוטון, שבלונדון לנתב"ג ובחזרה.

המערכת עושה שימוש בטכנולוגיית אינפרא אדום שמותקנת על המטוס ומספקת תמונות של ענן האפר גם לטייס וגם למרכז הבקרה התעופתי. התמונות מאפשרות לטייס לראות את ענן האפר ממרחק של עד 100 ק"מ מהמטוס ובגובה של 5,000 רגל ועד 50 אלף רגל. יכולת גילוי זו תאפשר לטייס לבצע התאמות בנתיב הטיסה, כדי להימנע ממפגש עם ענן האפר.

הטכנולוגיה מאוד דומה למכ"מ מזג אוויר המותקנים באופן סטנדרטי במטוסים מסחריים. המידע שיתקבל מהמטוס באמצעות טכנולוגיית ה-AVOID יאפשר מיפוי מדויק של הענן הוולקני באמצעות נתונים בזמן אמת ובכך תתאפשר פתיחת אזורים נרחבים של מרחבי אוויר לטיסות, שללא הטכנולוגיה הזאת אמורים להיות סגורים בזמן התפרצות וולקנית. על ידי השימוש במערכת ניתן יהיה לצמצם מעשית למינימום של ביטולי טיסות.

טיסת המבחן הראשונה תבוצע על ידי איירבוס מטעם איזיג'ט בתוך חודשיים, באמצעות מטוס מדגם איירבוס A-340. בכוונת איזיג'ט, בכפוף לתוצאות הבדיקה, לנסות את הטכנולוגיה במטוסיה, בשאיפה להתקינה על מספר רב של מטוסים, כך שניתן יהיה להקטין למינימום הפרעות כתוצאה מענן אפר וולקני בעתיד.

חברת התעופה הבריטית תשקיע כמיליון פאונד בשלב הפיתוח ובהתקנה ראשונית של
המערכת.