קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
דייקין אמורה: השילוב המוצלח

דייקין אמורה: השילוב המוצלח

ה"אמורה" מגלם בתוכו את היכולת הטכנולוגית המופלאה של דייקין ומראה פשוט ונעים לעין שעוצב לראשונה בתולדות החברה על ידי מעצבים


אבי אובליגנהרץ

לא בכדי קבע בזמנו האמן, הממציא והמהנדס הדגול, לאונרדו דה וינצ'י, כי "פשטות היא התחכום האולטימטיבי".

האיזון בין הצורה לפונקציונאליות מרתק את עולם העיצוב למעלה ממאה שנים. בעוד שהפונקציונאליות משמשת להכתבת אלמנטים מסוימים בעיצוב המוצר, הרי שהטכנולוגיה הדיגיטלית מקלה כיום מאוד על עבודת המעצב התעשייתי.

 פשטות ופונקציונליות

הטכנולוגיה מאפשרת למעצבים לדחוס כמות רבה של שימושים בתוך חללים קטנים ומבלי לחשוש שמראה המוצר הדיגיטלי יפגע. האייפוד שאפל, למשל, הנו דוגמא מובהקת לשילוב המוצלח בין עיצוב ושימושיות הבא לידי ביטוי בנגן מוסיקה זעיר המכיל מאות שירים ומעוצב בצורה מינימליסטית.

המאה ה-21 מתאפיינת במוצרים בעלי ביצועים גבוהים ועיצוב פשוט ונקי. השאיפה לחתור לקו עיצוב פשוט ונקי בד בבד עם פונקציונאליות מיטבית, היוותה את נקודת המוצא של הנהלת חברת דייקין בשלב הפיתוח של Daikin Emura, מערכת המולטי סיסטם החדשה והאלגנטית שיוצרה במיוחד לשוק האירופי. דומה שמעולם לא הוקדשה כל כך הרבה תשומת לב בתכנון מראהו הסופי של מזגן.

 

בחזית הקדמה הטכנולוגית

קונצרן דייקין שנוסד ביפן בשנת 1924, הינו יצרן מיזוג האוויר המוביל בעולם ומחזור עסקיו מסתכם בכ-8 מיליארד אירו. תפיסת העולם של החברה, שעסקיה פרוסים בכל ארבע כנפות תבל, משלבת בתוכה חתירה תמידית למצוינות ולחדשנות, תוך הקפדה חסרת פשרות על איכות, אמינות ושירות.

גישה עסקית זו יחד עם אינספור פיתוחים חדשניים בתחום המיזוג, הקירור והחימום, הציבו את "דייקין" בחזית הקדמה הטכנולוגית ושמה הפך לשם נרדף לאיכות ומצוינות. מערכות מיזוג האוויר מתוצרתה הציבו סטנדרטים חדשים בתעשייה מבחינת תכנון וגמישות, נצילות וחסכון באנרגיה, שמירה על איכות הסביבה, תפעול אופטימאלי בטמפרטורה יציבה ותפקוד חרישי. טכנולוגיית ה-VRV (נפח קרר משתנה) שפותחה במעבדות החברה, יצרה מהפכה בעולם המיזוג ושדרגה באורח ניכר את החסכוניות והיעילות של המערכות הניצבות כיום בחזית הענף. בנוסף, מערכת האלתרמה שפיתחה החברה הוותיקה, לחימום ולקירור הבית באמצעות משאבת חום ייחודית- מהווה אלטרנטיבה גמישה ומתקדמת לדוד החימום המיושן ולחימום התת רצפתי.

דייקין השקיעה רבות במחקר על גזי קירור יעילים וידידותיים לסביבה ונחשבת לחלוצה בפיתוח גזי קירור שאינם מזיקים לשכבת האוזון. החברה לא הסתפקה בכך ופיתחה מניפסט סביבתי ואף היתה חברת מיזוג האוויר הראשונה שהוסמכה בתקן ISO 14001 לאיכות הסביבה, והראשונה שפיתחה מערכת VRV מבוססת גז CO2. כמו כן, דייקין הנה יצרנית המיזוג הראשונה שזכתה להכרה מטעם ארגון הבתים האמריקני.

באופן מסורתי תוכננו ועוצבו מערכות מיזוג האוויר ושאר מוצרי דייקין, בחטיבת המחקר והפיתוח הענפה הממוקמת ביפן, תוך עריכת שינויים קלים עבור השוק האירופי ושאר השווקים מעבר לים.

קונספט חדש לשוק האירופי

לאור הביקוש ההולך וגובר למזגנים מפוצלים באירופה, התעורר צורך ביצירת קונספט חדש של מזגנים מפוצלים עבור השוק האירופי הביתי. לראשונה בתולדות החברה, הושקה בראשית השנה הנוכחית, מערכת מיזוג שתוכננה באירופה עבור השוק האירופי תוך התבססות על הסטנדרטים הטכניים והעיצוביים של שוק היעד.

"חיפשנו אחר סגנון שיבדל אותנו מהמתחרים ויגדיל את הנראות שלנו בשטח. במקביל, רצינו שהעיצוב יעביר מסר מאוד ברור עלינו כחברה. אמינות ופשטות הם הערכים שדייקין מטפחת בשקידה, ושאפנו לכך שערכי הליבה הללו יבואו לידי ביטוי בעיצוב", מבהיר מנבו קאטו ((Manabu Katou, מהנדס עיצוב תעשייתי ומנהל מחלקת הפרויקטים בדייקין העולמית, את החזון שעמד מאחורי ההחלטה התקדימית להעביר לראשונה בתולדות התאגיד את עיצוב המזגן לידיים חיצוניות.

אחרי בחינה מדוקדקת הופקדה מלאכת העיצוב בידי חברת העיצוב הגרמנית הנודעת "דיזיין 3" (Design 3), הדוגלת, לדברי וולפגנג ווגנר (Wolfgang Wagner) הבעלים של החברה, בגישה הקלאסית של עולם העיצוב הגרמני: מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. "כיוונו את עצמנו לפשטות, למצוא רעיון אחד גדול יותר במקום לאסוף המון רעיונות קטנים שאינם מספרים את הסיפור", מדגיש ווגנר. "הגישה הזאת מאפשרת ליצור משהו מאוד פשוט בבסיסו, אבל שומר על הרמה הגבוהה ביותר של פונקציונאליות, וזה כמעט בלתי אפשרי להשגה. אבל החיים לא מספיק מסובכים גם ככה? בסופו של דבר אנחנו רוצים לעשות את החיים פשוטים יותר עבור האנשים".

 מראה פשוט ולא פולשני

לפני שניגשו לשולחנות השרטוט, ווגנר ואנשיו נפגשו עם אנשי מכירות ומתקינים של דייקין וביקרו בבתי לקוחות החברה בגרמניה ובאיטליה, במטרה לאסוף מידע חיוני שיסייע להם לעמוד באתגר שהוצב בפניהם. לדבריו, המשוב שהתקבל הצביע על מורת רוח כללית מ"המראה המכוער והבולטות של המזגנים אשר עומדים בפני עצמם במקום להתמזג עם עיצוב הפנים של הבית". כתוצאה מכך, החליטו המעצבים שמוטב לא להשקיע בבחינת מזגנים או מכשירי חשמל אחרים הקיימים בשוק, אלא למצוא את הפתרון האידיאלי מקרב עולם העיצוב הכללי.

האמירה העיצובית שנבחרה בסופו של התהליך, היתה של מראה פשוט ולא פולשני ככל האפשר, אשר מסתיר את פתחי האוורור במטרה ליצור משטח מעוצב בפשטות וברכות. הקונטור הרך והנעים לעין משקף נאמנה את הפונקציה החשובה ביותר של יחידת המיזוג:

המזגן הוא שקט ומתוכנן לגרום לאנשים להרגיש טוב. במקביל, המזגן אינו שולט ביד רמה בסביבתו, אלא מתמזג בה.

ה"Daikin Emura" משלב בתוכו מצוינות הנדסית-טכנולוגית עם מצוינות עיצובית. מצד אחד מדובר במזגן מתקדם שעומד בשורה הראשונה של קטגוריית המזגנים המפוצלים, ואשר לא נחסכו ממנו מאמצים כדי להביאו לרמת ביצועים מיטבית תוך מתן דגש על נצילות אנרגטית גבוהה והקפדה על שמירה על איכות הסביבה. מצד שני, הושקעו בו לא מעט משאבים ומחשבה על מנת לשוות לו מראה סופר מודרני ואלגנטי אבל בפירוש לא מנקר עיניים. התוצאה הסופית היא פרופיל דקיק מאלומיניום בעל פיניש קריסטל מאט, המוצע באפור מטאלי או לבן, צבעים המחמיאים לכל עיצוב פנים.


מהלך בלתי נמנע

מה גם שהמראה הנאה והייחודי אינו בא על חשבון היעד המרכזי של מערכת המיזוג: יצירת תחושת נוחות אופטימאלית לאורך השנה כולה ברחבי היבשת האירופית. עכשיו רק נותר לראות האם בדייקין ימשיכו ללכת על הבשורה החדשה והמהפכנית שהביא עמו הDaikin" Emura ", אשר מותירה את האמירה העיצובית של מערכות המיזוג והחימום העתידיות בידי המומחים בכל שוק יעד, שכן הרכב מנצח, כידוע, לא מחליפים.

מאסטצוגו מינאקה (MASATSUGU MINAKA), מנכ"ל חברת דייקין אירופה, מאמין שהמהלך בעל המשמעות האסטרטגית האדירה, הוא בגדר שלב ראשון בפיתוחה של סדרה מוצרים חדשה שתתוכנן ותיוצר באירופה. מינאקה סבור כי מדובר במהלך בלתי נמנע מבחינת דייקין על מנת לשמר את מעמדה הנוכחי ביבשת.Daikin Emura  והעיצוב האירופי המיוחד שלו, מאפשרים לדייקין לעשות קונסולידציה בין מעמדה כמובילת השוק וביסוס היכולות שלה בייצור מערכות חימום וקירור.