קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מהפכת הגז הירוק

מהפכת הגז הירוק

חברת דיין מוצרי קירור היא הראשונה להבאת הקרר DYR-5, תחליף ירוק מושלם ל-R22!

 


משה שלו

הרחק מעינו של הציבור הרחב מתחוללת בימים אלה מהפכה רבת השפעה בכל מה שנוגע לאיכות החיים של כולנו.

מדובר במהפך בכל השימוש בגזים לקירור ומיזוג אוויר, כאשר נכנסות השנה לתוקף מלא  שורת החלטות בינלאומיות וישראליות להתיר רק יבוא של גזים שאינם פוגעים בשכבת האוזון המגנה על כדור הארץ וכאלה שאינם מזהמים את הסביבה בה אנו חיים.

על המהפך האמור שמעתי מפי שלמה דיין, מנכ"ל חברת דיין מוצרי קירור, ודן פכר, סמנכ"ל לשיווק והנדסה בחברה, שהיא הגורם היחיד שמייבא בפועל לישראל את הגז המותר והמועדף DYR-5.

 

ותק עם מקצועיות 

אך קודם כל, קצת היסטוריה רלבנטית עד למימוש השנה של ההחלטה לאיסור יבוא גזים  מזיקים והביצוע על ידי חברת דיין מוצרי קרור:

"דיין מוצרי קירור" בעלת וותק של 48 שנים, מתמחה באספקת ציוד למערכות קירור ומיזוג אוויר, החל ממקררים ביתיים וכלה במערכות תעשייתיות. החברה מספקת מדחסים מכל הסוגים, גזים לקירור, מערכות בקרה, חומרי ניקוי ועוד, כמו גם שירות מקצועי בתכנון מערכות הקירור, ישום והטמעה.

לפני זמן מה חשפה החברה את מנועי המפוח של ZIEHL ABEGG, שאת נציגותה קיבלה מהחברה הגרמנית המובילה בייצור מפוחים ציריים וצנטרפוגליים באיכות גבוהה וברמת רעש נמוכה. בולטת במיוחד הכנף בעלת פרופיל "ינשוף" הנחשבת, לדברי שלמה דיין, מנכ"ל דיין מוצרי קירור, לבעלת רמת רעש נמוכה ביותר, עם עלויות תחזוקה נמוכות.

החברה, הממותגת בהצלחה עם הסיסמה "דיין אפשר לישון בשקט", מובילה בשוק הקירור בישראל ולכן זה רק טבעי שהיא הזדרזה להוביל גם בשטח של יבוא גז חלופי ל-R22.

יתרונות בלעדיים ל-DYR-5

הגז החליפי ל-R22, DYR-5, המיובא עתה מסין על ידי חברת דיין מוצרי קירור בע"מ, עשיר בתכונות המבטיחות הן את יעילות הפעולה והתפוקה והן את איכות הסביבה כנדרש.

בחומר הטכני מודגש כי הקרר ידידותי לסביבה ואינו מכיל CFC ו-HCFC. אינו רעיל, פציץ או דליק, תפוקות הקירור שלו זהות לקררים שהוא מחליף – R22  ו-R417A.

אין כל צורך לשנות או לתכנן מחדש את מערכת הקירור וניתן להוסיף את הגז למערכות קיימות בפעולה. הקרר החדש, DYR-5, מהווה תחליף אחד לאחד ל-R22 בשיטה של מילוי ישיר - Drop-in replacement.

גז DYR-5 מתאים להחלפת R22 הפועל במערכות מיזוג אוויר ביתיות, במשאבות חום, קירור מסחרי, תעשייתי, קירור והקפאה עמוקה ועוד.

 

הסטוריה של מלחמה בגזים מסוכנים

מסביר דן פכר: מילוי גז מזגנים היא אחת הפעולות הבסיסיות ביותר אשר מבצע טכנאי קירור ומיזוג אוויר. אך הגז נושא עימו לא רק תרומה חיונית אלא גם סכנות.

בגובה של כ- 30 ק"מ מעל פני הקרקע עוטפת את כדור הארץ שכבת האוזון, אשר מסננת את הקרינה האולטרא סגולית (UV) של השמש ומגינה מפניה. זה עשרות שנים שהמדענים מזהים תופעה של פגיעה בשכבת האוזון והידלדלותה, עקב זיהום האוויר בעולם. תופעה מדאיגה זו הקרויה "החור באוזון" מביאה לשינוי אקלים כדור הארץ, פגיעה בחי ובצומח ועליה בסיכון לחלות בסרטן העור.
גזים, שבין מרכיביהם נמצא כלור, הם התורמים העיקריים להרס שכבת האוזון. הפריאונים, הגזים הנפוצים בתעשיית מיזוג האוויר (
R22), מכילים גם הם כלור. באמצע שנות ה-80 במסגרת "אמנת מונטריאול", לקחו על עצמן המדינות המערביות להפחית את השימוש בחומרים המזיקים לשכבת האוזון, ביניהם הפריאונים. כתוצאה מכך פותח גז חדש, R410A, כתחליף ארוך טווח ל- R22 בתעשיית מיזוג האוויר. 

ב"מסמך מונטריאול"  מדובר על הקררים המזיקים ביותר לשכבת האוזון ועל הוצאתם ההדרגתית משימוש – בתחילה התאריך נקבע לשנת 2000 ולאחר מכן הוקדם לתאריך 1.1.1995. רוב הקררים מכילי הכלור יצאו משימוש להוציא R22 אשר הותר לשימוש (שימו לב!) עד שנת 2015.

 

הקפדה מצד הממשלה

 

השינוי התחולל בהדרגה. כבר בתחילת 2005 עברו המזגנים בישראל, על פי תקן, לפעול בגז "ירוק" בשם R410A אשר החליף את גז הפריאון R22. בכך הצטרפה ישראל למספר מדינות בעולם אשר מיישמות את הדרישה כי מותר לשווק אך ורק מזגנים שפועלים על גז ידידותי לסביבה. קיים אצלנו גם תקן 994 האוסר על ייצור וייבוא של מזגנים המוזנים בגז פריאון משום שהוא גורם לפגיעה באוזון כאשר הוא נפלט בכמויות גדולות לאטמוספרה.

אך, כאמור, רק השנה מתחיל להיסגר השער לייבוא גזי קירור הכוללים כלור ששחרורו לאוויר פוגע בשכבת האוזון.

העמדה החד משמעית של משרדי הגנת הסביבה והתמ"ת אומרת במסמך שהופץ באחרונה  כי "מדובר באיסור ליבוא כימיקלים הפוגעים בשכבת האוזון. השנה יחול קיצוץ של 75 אחוזים ביבוא כימיקלים/גזים אלה כאשר קיצוץ מלא עד כדי 90 אחוז יהיה בשנת 2015.

המדיניות היא של הקטנה של ממש בכימיקלים שיש להם תחליף.

היום המזגן הוא מוצר שווה לכל נפש. בשנים האחרונות חלה התפתחות טכנולוגית מרשימה והמזגנים החדשים יעילים, שקטים, חסכוניים יותר בצריכת חשמל ומושקע גם מאמץ רב בעיצוב.

ועל כן, במקביל ל"מלחמה" בגז המזיק, מגדירה תקנת מקורות האנרגיה הישראלית ערכי מינימום למקדם היעילות, C.O.P., שהנו היחס בין תפוקת המזגן להספק החשמל שנצרך על ידי המזגן. ככל שמקדם היעילות גבוה יותר, נצילות המזגן גבוהה יותר, עבור אותה צריכת חשמל נקבל תפוקה גדולה יותר של חימום או קירור. כל מזגן חייב לשאת תווית אנרגיה שמעידה על יעילות צריכת החשמל שלו. היעילות מדורגת מ- A ועד G כאשר A היא הדרגה החסכונית ביותר.

 

 למידע נוסף: דיין מוצרי קירור בע"מ 03-5599550