קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
כנס ישראלי - צרפתי לאנרגיה

כנס ישראלי - צרפתי לאנרגיה

נדונו אנרגיה סולרית וחלופות בכנס שנערך במכון ירושלים. המומחים הצרפתים מעודדים שיתופי פעולה

 
 
כנס ודיאלוג ייחודי בחשיבותו ובהרכב משתתפיו נערך במכון ירושלים לחקר ישראל. הכנס דן בסוגיות רגישות כגון אנרגיה גרעינית, אנרגיה סולרית וטכנולוגיות תקשורת להפחתת הביקוש לחשמל, והאם ניתן לשקול בישראל שימוש באנרגיה גרעינית לייצור חשמל מבלי לשנות את עמדתה לגבי החתימה על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני (ה-NPT)? – הכנס בנושא חלופות לאנרגיה בת קיימא התקיים ביוזמת המרכז למדיניות סביבתית במכון ירושלים לחקר ישראל, Passages/ ADAPes - ארגון לא-ממשלתי צרפתי העוסק בפיתוח בר-קיימא, ומוסד שמואל נאמן בטכניון.  השתתפו בו כ-30 מומחים מצרפת וישראל.
 
המומחים הצרפתים הביאו לדיאלוג ידע וניסיון מהסקטור הציבורי והפרטי והציגו בין היתר דעות בעד ונגד פיתוח אנרגיה גרעינית כפתרון לאספקת צורכי אנרגיה לשם השגת יעדי הפחתת גזי חממה ועצמאות אנרגטית. המומחים מצרפת הדגישו כי צרפת וישראל החליטו והן מעוניינות לשתף פעולה, להחליף מידע ואינפורמציה בנושא האנרגיה וכי על הפרק עומדים מספר פרויקטים משותפים שאותם יש לחזק ולטפח. המומחים הדגישו כי שיתוף הפעולה המתבקש הוא בין חברות מסחריות דוגמת שיתוף הפעולה בין ייצרנית המכוניות רנו למיזם בטר-פלייס. את הכנס פתח ראש מכון ירושלים, פרופ' יעקב בר סימן טוב ומנהל המרכז למדיניות סביבתית במכון ירושלים, ולרי ברכיה.
 
כבר בפאנל ו הראשון גילו הצרפתים כי אספקת החשמל בצרפת מבוססת כיום על קרוב ל-80% אנרגיה גרעינית. צרפת נותנת שירותי ייעוץ ואספקת ציוד להקמת תחנות כוח גרעיניות למס' מדינות בעולם.
לאספקת אנרגיה ושימור הסביבה יש היבטים פוליטיים וביטחוניים. אחת הסוגיות שנידונה במושב הראשון הייתה אם ניתן לשקול בישראל שימוש באנרגיה גרעינית לייצור חשמל מבלי לשנות את עמדתה לגבי החתימה על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני (ה-NPT).כמו כן, נדונה סוגיית גילוי שדות הגז הטבעי בים התיכון, לאחרונה , ומיקומה הגיאופוליטי של ישראל כספקית גז טבעי".
 
בכנס השתתף אחד מהמומחים הצרפתים, ז'אן פייר הואט (Jean Pierre Hauet), לשעבר טכנולוג ראשי בחברת Alstom KB Intelligence, שערך לאחרונה דוח בנושא שימוש באנרגיה גרעינית לייצור חשמל עבור Passages/ ADAPes(שיוצג במושב הראשון). מר הואט הוביל במושב השני את סוגיית עידוד החדשנות הטכנולוגית למען פחמן מופחת. למדינת ישראל יש אינטרס לקדם את טכנולוגיות מסוג זה בשווקים הבין-לאומיים וביכולתה לגייס את עוצמתה בתחום טכנולוגיות התקשורת (ICT) למטרת הפחתת פחמן.
מומחים ישראלים מתחומי האנרגיה הסולרית והפקת אנרגיה מפצלי שמן הציגו בכנס מקורות חלופיים לאנרגיה. בכנס הוצגו גם עמדות של מומחים אחרים הגורסים כי יש להתרכז בהתייעלות אנרגטית והימנעות מפגיעה בסביבה על-ידי תפיסת שטחים פתוחים נרחבים (סולרי) או על-ידי סיכוני זיהום ופגיעה בנוף וטבע (פצלי שמן). הכנס והדיאלוג מהווים המשך לקשר צרפת-ישראל בתחום של פיתוח בר-קיימא אשר מוביל הפילוסוף הצרפתי, אמיל מלה (Emile Malet) שציין כי ירושלים היא מקום טוב לצעירים אקדמאים שוחרי איכות סביבה.