קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
דרישה לחקיקה מלאה למים אפורים

דרישה לחקיקה מלאה למים אפורים

עמותת ידידי כדור הארץ דורשת להצביע בעד חוק מלא לשימוש חוזר במי דולחין

 
עמותת ידידי כדור הארץ מברכת  את את חברי הכנסת יוזמי החוק, את ממשלת ישראל שאשרה את הצעת החוק ואת משרדי הממשלה שעמלו רבות להגיע להסכמות לנוסח הצעת החוק. החוק יהווה פריצת דרך בכל הקשור לפוטנציאל החיסכון ושימוש יעיל במים שפירים. מים חים הינם משאב במחסור ולכן יקר באזורנו, ולכן יש צורך בשימוש חוזר ומושכל במשאב זה. עם זאת יש דרישה להרחיב את החוק על כל מבנה חדש המוקם בישראל.
חוק מי הדולחין יאפשר שימוש חוזר של עד 40% מהצריכה הביתית לפני הפנייתם לשימוש שלישי בחקלאות. ביישום מלא של מחזור מים אפורים ב-1.9 מיליון בתי אב בישראל ניתן לחסוך 164 מליון מ"ק. גם אם נממש רק 50% מפוטנציאל זה בעוד 10 שנים מהיום, נחסוך לאזרחי המדינה הוצאות רבות ומיותרות[1], ונקל על העומס הגובר בצריכת החשמל (עם הקמת עוד ועוד מתקני התפלה.
לדברי העמותה: "החוק חשוב כצעד נוסף לשורה של צעדים מעשיים לייעול וחיסכון בצריכת המים; רק חבל שעל מנת לקבל את תמיכת הממשלה סוכם, שבשלבי הדיון בוועדה יצומצם החוק רק למבני ציבור (ותאסר התקנה בבתי דירות ובתים פרטיים). יש לשמור את החוק במתכונתו הנוכחית  - אפשרות להתקנת מחזור מי דלוחין בכל בית בישראל וחובת התקנה בכל בית דירות חדש - כפי שראוי ב"ישראל המתיבשת". על המחוקק והממשלה לאפשר לאזרח לחסוך באמת, ולננצל באופן יעיל יותר את משאב המים היקרים. כיום ללא החוק אלפי משפחות בישראל ממחזרים מי דולחין להשקית גינות ללא כל פיקוח תברואתי. החוק מגדיר רגולציה ופיקוח של הטיהור והשימוש החוזר במי הדולחין, ובכך יימנעו סיכונים מיותרים.
אנו מקווים שאמצעים אלו יאומצו וישתלבו בגישה רחבה יותר של ניהול ביקושי מים כמדיניות מנחה למשק המים. יעד צמצום של 30% מצריכת מים שפירים בישראל כלומר 500 מיליון מ"ק אפשרי ברווח נקי או בעליות נמוכות ממתקני התפלה וללא פגיעה באיכות החים.
מדיניות ניהול ביקושי מים, שמחזור מים אפורים הינה אחת מהאמצעים הכלולים בה, אומצה במספר מדינות מערביות הנמצאות באקלים ים תיכוני וצחיח (למשל אוסטרליה, קליפורניה, ספרד וקפריסין). במדינות אלו הבינו שלאור שינוי האקלים והגידול באוכלסיה יש לצמצם את הביקושים למים (לעומת גישת המירוץ הבלתי נגמר להגדלת ההיצע). מדינות אלו הצלחו לצמצם את צריכת המים העירונית בעשרות אחוזים."

[1] 635 ש"ח למשפחה בשנה, שהם 632 מיליון ש"ח בשנה חיסכון לאזרחי ישראל אם מחזור מים אפורים ייושם ב50% ממשקי הבית.