קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
חיבור חדשני של אנרגיה סולארית לחשמל

חיבור חדשני של אנרגיה סולארית לחשמל

חברת האנרגיה הסולארית MST חיברה לראשונהל מערכת מסחרית בטכנולוגיית CPV לרשת החשמל

 
 
 
חברת MST הישראלית הודיעה כי חיברה לראשונה בישראל מערכת אנרגיה סולארית בטכנולוגיית CPV לרשת החשמל.
 
חיבור טכנולוגיה סולארית זו לרשת החשמל הנחשב ראשון מסוגו בארץ ובין הראשונים בעולם הינו של מערכת להפקת חשמל מהשמש פרי פיתוחה המבוססת על טכנולוגיית            CPV  (Concentrated Photo -Voltaic).
 
המערכת בעלת הספק של 50KW חוברה לרשת החשמל הארצית לאחר שקיבלה את אישור חברת החשמל ותהיה זכאית לתעריף הזנה לרשת (feed-in tariff) לפי ההסדרה הקיימת למשך 20 שנה.
 
המערכת הינה פרי טכנולוגיה ישראלית אשר פותחה על ידי חברת MST מרחובות אותה ייסד ומוביל דב רביב אבי טיל החץ. המערכת מבוססת על עיקרון של ריכוז קרני השמש בשיעור של פי 500 מעל תא סולארי מיוחד בעל נצילות גבוהה מאוד של כ- 37% , תאים אלו משמשים בדרך כלל כמקור הפקת אנרגיה ללויינים בחלל וכיום הם מותאמים לשימוש קרקעי במערכות אנרגיה סולארית. המערכת מורכבת על עוקב (TRACKER) העוקב בדיוק רב בשני צירים אחר מסלולה של השמש מזריחה עד שקיעה. העוקב הסולארי המדוייק פותח גם הוא על ידי MST והינו מהמתקדמים בעולם.
 
נצילות המערכת הכוללת שנמדדה במשך כמעט שנה בתנאי שדה הינה 24.5% אשר מהווה נצילות כפולה מנצילות המערכות הקיימות היום בשוק אשר מבוססות על פנלים רגילים מסיליקון. הנצילות הכפולה מאפשרת יצור כפול של אנרגיה מכל יחידת שטח יחסית למערכות הרגילות.
 
אחד היתרונות הגדולים של המערכת הוא החסכון בשטח קרקע שהיא מאפשרת. בגלל הנצילות הגבוהה של המערכת. השטח הנדרש לפריסת שדה סולארי בטכנולוגיה שלMST הינו חצי עד שליש מהשטח הנדרש על ידי טכנולוגיות אחרות. יתרון נוסף הקשור לקרקע הינו עיקרון השימוש הכפול בקרקע שהמערכת מאפשרת, המערכת מותקנת על עמוד בגובה של כשני מטרים מהקרקע כך שאינה מכסה אותה ומאפשרת המשך עיבוד הקרקע החקלאית או לחילופין מעבר חופשי מתחת לעוקב.
 
המערכת מותקנת כיום בערד במתחם של חברת פ.ל.ה הנדסת תאורה המתמחה בייצור עמודי תאורה ומגדלי  תקשורת. חברת פ.ל.ה היתה שותפה בתהליך ייצור ה- TRACKER  ובתמיכה לוגיסטית באתר.
 
דב רביב , מייסד ומנכ"ל MST אמר כי "המערכת מהווה פריצת דרך בתחום והוא רואה חשיבות רבה לעובדה שהיא מערכת כחול-לבן. היעד הקרוב של MST הוא להקים קו יצור בישראל למערכות שפותחו על ידי החברה בהיקף של 75MW לשנה בצפון הארץ. קו ייצור זה ייצר 200 מקומות עבודה ישירים בפריפריה. החברה משתפת פעולה עם חברות ישראליות נוספות כדוגמת פ.ל.ה. וסולר-אדג' וקו היצור הינו צעד חשוב לביסוס תעשייה סולארית ישראלית".
זאב שלף מנכ"ל חברת פ.ל.ה. שבתחומה הוקם וחובר המתקן אמר כי "פ.ל.ה. גאה להיות חלק מהחזון ליצור תעשייה ישראלית בתחום האנרגיה הסולארית ולקדם מערכת המבוססת על טכנולוגיה ישראליתכמו זו של MST".