קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
אמקור מיזוג אוויר נגד בנק צרפתי

אמקור מיזוג אוויר נגד בנק צרפתי

שלפה שורה של תרוצים מדוע אינה פורעת את החוב שלה

סכסוך כספי בין  חברת  מיזוג אוויר ישראלית לבנק צרפתי.

BNP פריבה תובע מאמקור אינטרנשיונל באמצעות משרד עורכי הדין אגמון 45 מיליון שקל, בגין אשראי שהחברה נטלה ב-2004-2007 מהבנק. התביעה של הבנק הצרפתי מצטרפת לתביעה שהגיש מוקדם יותר השנה בנק דיסקונט ניו יורק נגד שלוש חברות מקבוצת אמפא בסך 3.5 מיליון דולר. גם דיסקונט ניו יורק העלה נגד אמקור האשמות קשות, ובהן האשמה כי חברות הקבוצה הסתירו את מצבן בבואן לקבל ממנו אשראי.

אמקור הסבירה ל-BNP פריבה, התובע כאמור ממנה כעת 45 מיליון שקל, כי מלבד המצב הכלכלי בעולם ב-2008  ונפילת לקוח גדול בארה"ב - השפיעו על חוסר היכולת שלה לעמוד בהחזר החוב גם "תנאי האקלים בקיץ 2008".

 

העיתון דה מרקר מציין כי בעל השליטה באמקור פוגל מקפיד שלא להיחשף יותר מדי בתקשורת, אבל הוא מאנשי העסקים העשירים בישראל. קבוצת אמפא שבשליטתו ובשליטת משפחת נקש עוסקת בתחומים שונים, ובהם נדל"ן, פיננסים ומוצרי חשמל (למשל, מיזוג אוויר). באחרונה ניסה להנפיק את נכסי הנדל"ן של הקבוצה בבורסה לפי שווי של יותר ממיליארד שקל, אך כשל בכך.

 

הטענות שמעלה BNP פריבה נגד פוגל בתביעה הן קשות: "אמקור פעלה בניגוד גמור למצגים שהציגה ל-BNP פריבה. המלאי שאת רכישתו מימן הבנק ושהובטח לו כמקור פירעון ובטוחה ממדרגה ראשונה לשם פירעון האשראי, הועבר בעסקות בעלי עניין ואנשים קשורים בין חברות מקבוצת אמפא בחינם בלא תמורה. תוך ניצול המסך התאגידי הבריחו אמקור הונג קונג, אמקור אינטרנשיונל, פוגל ויתר חברים בקבוצת אמפא את הנכסים שהובטחו לטובת הבנק לידי חברות אחרות בקבוצה".

 

אמקור אינטרנשיונל, הנתבעת, עוסקת בעיקר בתחום המיזוג. היא עושה זאת באמצעות חברות שונות בעולם, בין היתר באמצעות אמקור הונג קונג. אמקור הונג קונג היא שנטלה אשראי מסניף BNP פריבה בהונג קונג.

 

לפי כתב התביעה, מי שיזם את הפנייה לקבלת אשראי ב-2004 היה פוגל והדרישה לאשראי הוסברה בצורך ב"מימון המלאי של פעילות מוצרי מיזוג האוויר". עד 2007 גדל האשראי של החברה ל-12 מיליון דולר. אלא שבמאי 2008 החלו הצרות. לפי התביעה, בניגוד להתחייבות הקבוצה לא נפרע קו האשראי העונתי. אחרי פגישה של פוגל ונציגים נוספים עם נציגי BNP פריבה בישראל ,הסכים הבנק להאריך את מועד האשראי עד ספטמבר 2008. אמקור הסבירה אז כי חוסר הפירעון נובע מעיכוב זמני בעסקים של מוצרי האוויר בקבוצה. היא הבהירה כי העניין בשליטה והציגה מצגים בדבר יכולת פירעון האשראי עד ספטמבר 2008.

ואולם זה לא קרה. גם בספטמבר 2008 ניסו פוגל ואמקור אינטרנשיונל לבקש ארכה, וטענו כי מדובר בעיכוב זמני, אך הבנק כבר לא הסכים למתן ארכה והחלו מגעים לפתרון בעיית החוב. מגעים אלו התנהלו בין היתר מול פוגל עצמו.

 

מסוף 2008 נכנסו עורכי דין לתמונה. תחילה פנו ממשרד אגמון לפוגל ואמקור אינטרנשיונל, והחברה עצמה ענתה להם. בהמשך נכנסו לתמונה עורכי הדין של אמקור אינטרנשיונל, משרד בלטר גוט אלוני.

תשובות אמקור עם עורכי הדין ובלעדיהם היו שונות. תחילה כתבה בעצמה ל-BNP שהיקף החוב הוא יותר מ-10 מיליון דולר, וכי המצב הכלכלי בעולם, הפעילות בקיץ 2008, תנאי האקלים בקיץ 2008 ונפילת לקוח גדול בארה"ב (שלבנק היתה ידיעה בקשר אליו) - היוו את מכלול הסיבות לחוסר היכולת לעמוד בהחזר החוב. לאחר מכן שלפה שורה של תרוצים מדוע אינה פורעת את החוב שלה.