קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
השוחד בישראל מסכן סחר הוגן

השוחד בישראל מסכן סחר הוגן

ישראל מדורגת בקבוצת המדינות בהן אין אכיפה של אמנת ה-OECD למאבק בשוחד

ישראל "מתקדמת" בשוחד  מה שמונע תחרות הוגנת בין ספקים . בעבר הביעה קבוצת העבודה של ה-OECD, דאגה לגבי אי-חקירת האשמות חמורות הנוגעות לחברות בתעשיה הבטחונית בישראל.
עמותת שקיפות בינ"ל-ישראל (שבי"ל), הסניף הישראלי של ארגון Transparency International , מפרסמת היום (28/7), את דו"ח המעקב אחר יישום אמנת ה-OECD למאבק בשוחד של עובדי ציבור זרים. ישראל נכללת בקבוצת המדינות בהן יש אכיפה מעטה או אי-אכיפה של האמנה. בקבוצה זו נכללות 19 מדינות נוספות, ביניהן יוון, טורקיה, קנדה, פולין, אירלנד ואוסטריה. שתי קבוצות נוספות המוצגות בדו"ח הן מדינות בהן קיימת אכיפה פעילה של האמנה – דנמרק, גרמניה, איטליה, נורבגיה, שוויץ, בריטניה וארה"ב – ומדינות בהן קיימת אכיפה מתונה – ארגנטינה, בלגיה, פינלנד, צרפת, יפן, הולנד, דרום קוריאה, ספרד ושבדיה.
 
בכל הנוגע לישראל, מצוין בדו"ח כי לא קיימת נגישות למידע בנוגע לחקירות או מקרים של שוחד לגורם זר. בדו"ח מוזכרת העובדה, כי קבוצת העבודה של ה-OECD טענה שניתן לעשות יותר על מנת להעלות את המודעות לגבי עבירה של מתן שוחד לגורם זר. בנוסף, הביעה קבוצת העבודה דאגה לגבי אי חקירת האשמות חמורות הנוגעות לחברות בתעשייה הבטחונית וכן העלתה שאלות הנוגעות להנחיות בנוגע לסגירת חקירות כאשר אין עניין לציבור. איסוף הנתונים לגבי ישראל, נעשה בהתנדבות על-ידי עורכי הדין הדר סטון, ניב סיוון ויהושע רביץ, ממשרד עו"ד גרוס קלינהנדלר חודק הלוי גרינברג ושות'.
                                                
השנה חלה עלייה במספר המדינות בהן יש אכיפה פעילה מ-4 ל-7 מדינות, עם הצטרפותן של דנמרק, איטליה ובריטניה. לפיכך, יש כיום אכיפה פעילה של האמנה במדינות המייצגות 30% מהיצוא העולמי, עלייה של 8% לעומת השנה שעברה. מספר המדינות בקטגוריה של אכיפה מתונה השתנה מ-11 ל-9 מדינות לעומת השנה שעברה. המדינות בקבוצה זו מייצגות 21% מהיצוא העולמי, והן כוללות גם את נמצאות צרפת ויפן, החברות ב-8G. הממצא המאכזב ביותר הוא שעדיין ישנן 20 מדינות – כולל קנדה, החברה ב-8G– בעלות אכיפה מעטה או אי-אכיפה, המייצגות כ-15% מהיצוא העולמי. מספר זה כמעט לא השתנה בחמש השנים האחרונות.
 
הגורם המרכזי המוצג בדו"ח לעיכוב באכיפה הוא מחסור ברצון פוליטי – הן בצורה פסיבית, כגון כישלון במתן מימון והון אנושי הולם לאכיפה והן בצורה אקטיבית, ע"י שיבוש פוליטי של חקירות ותביעות.
 
גליה שגיא, מנכ"לית עמותת שקיפות בינ"ל-ישראל, אומרת כי "מי שרוצה להמשיך ולהיות שחקן משמעותי בזירה הכלכלית הבינ"ל, חייב ליישם את חוקי המשחק החדשים אשר מטרתם ליצור עולם עסקים נקי משוחד. ממשלת ישראל חייבת להתחיל לאכוף בפועל את החוק בנושא ולפעול להעלאת המודעות הציבורית, אחרת נמצא עצמנו נפגעים לא רק ברמה הכלכלית אלא גם ברמת היחסים המדיניים הבינ"ל ".
 
עמותת שקיפות בינ"ל-ישראל (שבי"ל) מקדמת נורמות של שקיפות ואתיקה כחלק מהמאבק לצמצום השחיתות בחברה הישראלית. שקיפות בינ"ל-ישראל היא הסניף הישראלי של הארגון הבינלאומי Transparency International. www.ti-israel.org