קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
התייעלות אנרגטית בבנייה קיימת

התייעלות אנרגטית בבנייה קיימת

בעיר ניו יורק הוכיחו סקרים שצריכת החשמל בבניינים אחראית ל-70-65 אחוז מ"טביעת הרגל האקולוגית" של העיר

אם בתחילה התרכזה הבנייה הירוקה במבנים החדשים, בשנים האחרונות מתפתחת בארצות המערב הבנה שחייבים לערוך שינויים גם בבניינים קיימים.
אחד האמצעים להפחתת כניסת חום לדירות קיימות, שאינו מצריך שינויים במבנה, הוא ציפויים סולריים. הציפויים מפחיתים חדירת אנרגיית חום ועל כן משפרים את נצילות מערכות מיזוג האוויר. חברת "מגן שמש - מגן בטחון" המספקת פתרונות מיגון וציפוי לזכוכית, גילתה על פי בדיקות שביצעה שניתן להוריד את הטמפרטורה במבנה בין 3 ל-7 מעלות צלסיוס גם במקרה של קרינת שמש ישירה. באמצעות הפחתת הטמפרטורה ניתן להגיע לחיסכון של עד כ- 40 אחוז מהוצאות הצריכה השנתיות של מערכות מיזוג האוויר.
בעיר ניו יורק הוכיחו סקרים שצריכת החשמל בבניינים אחראית ל-70-65 אחוז מ"טביעת הרגל האקולוגית" של העיר. 43 אחוזים מבנייני המשרדים בעיר נבנו לפני שנת 1945.
אחד הבניינים שעובר בשנים האחרונות מהפך אנרגטי הוא מפורסם למדי – האמפייר סטייט בילדינג (Empire state building) –אחד המבנים הגבוהים בעיר שבנייתו הסתיימה בשנת 1931. בעל הבניין אנטוני מאלקין (Anthony E. Malkin) החליט להפוך את המבנה ליעיל ביותר מבחינה אנרגטית. הוא מבצע את תכניתו ברמה גבוהה של שקיפות כדי שהאמפייר סטייט בילדינג יהווה מודל לחיקוי לבעלי בניינים אחרים.
המבנה מתנשא לגובה של 449 מטר, שטח המשרדים בתוכו מגיע 2.8 מיליון מ"ר. מדי שנה מבקרים בו ארבעה מיליון איש.
תחילה נעשה סקר של כל המבנה, הציוד המכני שלו וצריכת האנרגיה של כל מרכיב. השינויים העיקריים היו עיבוי 6,500 חלונות על ידי זכוכית נוספת לאיטום מוחלט כדי שחום וקור לא יברחו והוצאות מיזוג האוויר יקטנו; הוספת מרכיבים למדידת אור יום והפסקת התאורה המלאכותית באופן אוטומטי כשאין בה צורך, והחלפת ציוד מיזוג אוויר בציוד יעיל יותר. המתכננים אומרים כי כשיסתיימו שיפורים אלה ואחרים בשנת 2013, צריכת החשמל של הבניין תפחת ב-40 אחוז.