קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
אנרגית הרוח  עולה מדרגה

אנרגית הרוח עולה מדרגה

חברת אר"י קבלה את האישורים הסופיים להפעלת חוות רוח ליצור חשמל בהיקף של 14 מגה וואט

חברת אנרגית רוח ירוקה (אר"י ), המפעילה מזה 18 שנה את חוות הטורבינות ליצור חשמל ברמת הגולן, מודיעה היום כי קיבלה את אישור משרד הפנים, רשות החשמל וחברת החשמל לתוכניות הקמת חוות רוח בהיקף ייצור של 14 מגה וואט.
 
החברה  פועלת בימים אלו לתכנון עבודות הביסוס להקמת החווה. החווה החדשה תוקם ותפעל בעזרת הטכנולוגיה המודרנית ביותר הקיימת היום ותבוסס על 7 טורבינות רוח בגובה של 80 מטר וקוטר להבים של 95 מטר  אלו יהיו בעלי הספק יצור בהיקף של 2 מגה וואט  כל אחד, כך שיעמדו לרשות משק החשמל היקף חזוי של 14 מגה וואט  נוספים.  הטורבינות החדשות החדשות ה יחליפו את הטורבינות  שפעלו במשך ה-18 שנים האחרונות, בהיקף של 4.8 מגה  וואט.
 
ד"ר צהל הראל, שפעל במהלך השנים האחרונות לפיתוח חוות הרוח בארץ, מברך על האישור "זה אולי יותר מסימלי שבימים של ביקושים גוברים ליצרני חשמל נוספים, החווה הראשונה סיימה את כל ההליכים הסטטוטוריים"
 
 אר"י מנהלת מו"מ על הקמת החווה עם חברת  DE  wind, הנמצאת בבעלות הקונצרן הדרום קוראני דייהו, מהמובילים בתחום. היקף ההשקעה החזוי הוא כ-25 מיליון דולר ובמסגרת המו"מ נבחנת הצעת היצרן לממן את כלל ההשקעה.
 
ד"ר הראל הוסיף "האטרקטיביות של רמת הגולן בעיני היצרנים בעולם מבוססת על העובדה כי הם זיהו לפי נתוני הרוח כי הפרויקטים המוקמים ברמה הגולן עומדים בקו אחד עם חוות הרוח היעלות באירופה.
על פי הערכת החברה, הקמת החווה תיקח  כחודשיים וההקמה בפועל לאחר גמר הקמת התשתיות נקבעה לרבעון השני של 2011,  על פי נתוני החברה הקיף ההכנסה החזוי לשנה עומד על  כ-25 מיליון ₪.לתקופה של כ 20 שנה, התקופה המקובלת להפעלת חוות טורבינות רוח.
החברה פעולת בימים אלו למימוש הפרויקטים הגדולים יותר שלה, כל אחד בהיקף של 200 מגה. וואט הפרויקט הראשון, אשר קיבל רישיון יצרן מותנה מרשות החשמל ותוכנן  בשיתוף עם חברת האנרגיה הבן לאומית AES הפועלת בכ-26 מדינות ונסחרת בבורסה בארה"ב שווי של כ-9 מיליארד דולר, צפוי לעבור בימים הקרובים לאישור הממשלה להליך של ו"תל (ועדה לתכנון לאומית)- מהלך שיביא את ההקמה לקראת הרבעון השלישי של 2012 ואילו הפרויקט הנוסף בהיקף 200 מגה ואט  מתוכנן להקמה ב-2014.
 
חברת מולטימטריקס, הפועלת בימים אלו לסיים את רכישת מחצית מכלל הפעילות כולל חוות הרוח הפועלת כיום ואת אלו הנמצאות בהליכי אישור שונים כמו כן מציין ד"ר צהל הראל כי הצדדים יפעלו למימוש פעילות דומה גם בחו"ל, במקביל   דיווחה בשבוע שעבר  מולטימטריקס על הערכת שווי למיזם, שהעריכה את כלל שלושת הפרויקטים בשיעור של  כ-120 מליון דולר. וושהיא  צפויה לסיים את  הבדיקות ואת מהלך הרכישה עד סוף שנת 2010.