קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
הסוד השמור של השריפה ברוסיה

הסוד השמור של השריפה ברוסיה

הממשלה נכנסה אל הלהבות מאוחר מדי. ועדיין, נראה כי הממשלה הרוסית מונעת את פרסום ממדיו האמיתיים של האסון

צריך היה שעשרות בני אדם ימותו, מאות כפרים יהפכו לאפר, אלפי קילומטרים רבועים של יער יתפחמו כליל, מיליוני דונמים של שדות חיטה יישרפו, בסיס של חיל האוויר ייחרב ומרכז גרעיני יעמוד בסכנה - כדי שההנהגה הרוסית תחל לפעול. בשביל הציבור הרוסי, המבטא כעת אכזבה וכעס גוברים על הנהגתו, הממשלה נכנסה אל הלהבות מאוחר מדי. ועדיין, נראה כי הממשלה הרוסית מונעת את פרסום ממדיו האמיתיים של האסון.

בסוף השבוע איימו הלהבות לפגוע גם במתקן הגרעיני בסארוב. אתמול מסרו הרשויות כי הצליחו להשתלט על האש ופינו את החומרים הגרעיניים. אולם סארוב היא עיר שהכניסה אליה אפשרית רק עם אישור ביטחוני, ומאחר שבמקום נערך חלק ניכר של המחקר הגרעיני של בריה"מ מאז 1949, בלוגרים שונים טענו שלא ניתן לפנות ממנה את כל החומרים הגרעיניים.

אם זה לא מספיק, אתמול דיווחה סוכנות הידיעות אינטרפקס כי שריפה פרצה סמוך למרכז המחקר הגרעיני סניז'ינסק, 80 ק"מ מדרום ליקטרינבורג. לפי הדיווח, עד כה מצליחים שירותי הכיבוי למנוע התפשטות הלהבות לעבר המתקן. אולם על רקע חוסר השקיפות שבה פועלות הרשויות ברוסיה, וההיסטוריה של הסתרת אסונות גרעיניים בידי הקרמלין, החשש הוא שגם אם הלהבות יגרמו לאסון, יחלפו שבועות לפני שהדבר יתפרסם.

נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב אמר אתמול ש"המצב תחת שליטה, גם אם ההתפתחויות השליליות עדיין לא הסתיימו". בשפת הקרמלין משמעות ההכרזה: אנחנו בצרות צרורות. החום הכבד מורגש ברוסיה כבר חודש, אבל כל עוד התושבים סבלו מחום ולא יותר, כל עוד השריפות נראו רחוקות, אימצו הרשויות המקומיות והפדרליות ברוסיה את העמדה הרוסית האופיינית: "עם קצת מזל, נעבור גם את זה".

עכשיו, כשיותר מ-150 בני אדם נשרפו למוות, וכן מתו ממכות חום, זיהום אוויר והתייבשות, כשהלהבות ממשיכות להשתולל, כשהמוסקוואים מסתובבים בתוך ענני עשן רעיל, אי אפשר שלא להודות שלא נעשה כמעט דבר כדי להציל את רוסיה מאחד המשברים הקשים שפוקדים אותה בשנים האחרונות. ב"לא נעשה דבר" הכוונה היא לכישלונן של הרשויות בהווה ובעבר - מאחר שלאורך שנים הזניחו את התשתיות וקיצצו בכוחות הכיבוי וההצלה.

הרשויות ברוסיה מונעות זרימת מידע חופשית על ההתרחשויות. במקום זאת אפשר להתעדכן בשטף של דיווחים מצמררים בבלוגים ובאתרי אינטרנט פרטיים, גם אם המידע בהם לא זכה לאישור ומתבסס על דיווחים מהרחוב.