קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
לבנון רוצה נתח בגז הימי

לבנון רוצה נתח בגז הימי

ממשלת לבנון צפויה לפרסם בחודשים הקרובים שורת מכרזים בינלאומיים לקידוחים בים

ממשלת לבנון צפויה לפרסם בחודשים הקרובים שורת מכרזים בינלאומיים לקידוחים בים לחיפוש (וגילוי) גז ונפט.
זאת לאחר שהפרלמנט של לבנון אישר חוק אשר סולל את הדרך בראשונה לביצוע קידוחי נפט וגז טבעי ימיים מול חופי המדינה, כפי שדיווחה סוכנות הידיעות בלומברג. ההחלטה עשויה להעניק הזדמנות לחברות אנרגיה לבצע חיפושי נפט וגז טבעי באזור.
המחוקקים בלבנון דחו דיון לגבי אפשרות להקמתה של קרן עבור הנתח של ממשלת לבנון מהכנסות עתידיות מקידוחים שעשויים להתבצע בים התיכון. "איננו רוצים שסוגיות הקשורות לקרן יגרמו לעיכובים בתהליך החיפושים", אמר עלי חמדן, יועצו של יו"ר הפרלמנט, בראיון לבלומברג. "הדברים הללו דורשים זמן בכל מקרה, ונוכל להצביע עליהם בהמשך הדרך".
החוק שאושר מהווה צעד משמעותי בדרך להוצאת מכרזים ב-12 החודשים הקרובים, המיועדים לחברות שמעוניינות להשתתף בחיפושי נפט וגזי טבעי מול חופי לבנון, הוסיף חמדן. עוד ציין כי הכנסות ממשלת לבנון מגילויי וקידוחי גז טבעי מול חופיה, עשויים לסייע במימון פרויקטים לפיתוח המדינה וכן לצמצום חובות הממשלה המסתכמים ב-52 מיליארד דולר, או כ-147% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של המדינה.
באחרונה, בעקבות גילוי מאגרי גז טבעי במזרח הים התיכון על ידי ישראל, גברה המתיחות בין לבנון ולישראל סביב הזכויות על משאבי אנרגיה באזור. לבנון אמנם לא האשימה באופן רשמי את ישראל בביצוע קידוחי גז טבעי מחוץ למים הטריטוריאלים שלה, אולם הסוגיה הגבירה את המתיחות בין שתי המדינות.