קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
אולי ישלמו  לנו עבור חיסכון

אולי ישלמו לנו עבור חיסכון

חברת החשמל תשלם ללקוחות שיקטינו את צריכת החשמל בביתם בזמן העומס

 
חברת החשמל מבקשת מאיתנו לא להפעיל בשעות השיא בחום מכשירים זוללי חשמל וכן את המזגן בטמפרטורה הנמוכה מ-25 מעלות.

בימים אלה מסתיים השלב הראשון בפיילוט שעורכת חברת החשמל בשיתוף עם הסטארט אפ הישראלי גרינלט. הרעיון פשוט: חברת החשמל תשלם ללקוחות שיקטינו את צריכת החשמל בביתם בזמן העומס, ואם צריך היא גם תעזור לכם מרחוק לעשות את זה - בהסכמה שלכם כמובן.
עומס החום מביא איתו גם עומס בצריכת החשמל שמכבידה על הפעילות בחברת החשמל. בחברה שבים ומבקשים מהציבור לא להשתמש במכשירים "זוללי חשמל" בשעות השיא, אבל כעת חשבו על מערכת שלא תבקש זאת מהצרכנים - אלא פשוט תקבע עובדה.
במסגרת ניסוי של החברה הותקנה מערכת מיוחדת בכמה עשרות בתים בישראל. המערכת עוקבת אחר צריכת החשמל של הדיירים ויכולה לשלוט במכשירים מרחוק. המשמעות היא שבלחיצת כפתור אחת מרחוק, יוכלו לכבות מכשיר ספציפי בשעות העומס. הלקוחות עצמם הם שיבחרו על איזה מוצרים הם מוכנים לוותר בשעות השיא, אבל בדרך כלל מדובר במזגני קיר, מדיחי כלים, מכונות ומייבשי כביסה.
איך זה משתלם לצרכנים?
לא ברור כמה כסף יקבלו הצרכנים מחברת החשמל, אבל בחו"ל שיטה דומה כבר פועלת והיא בהחלט משתלמת - בין 20 ל-30 אחוזי הנחה בחשבון בתקופות השיא. נכון לעכשיו משתתפי הניסוי מסתפקים בהצצה למרכיבי חשבון החשמל הפרטי שלהם.
עוד כמה נתונים על עלות החשמל: שימוש במקרר עולה בכל חודש בממוצע בין 60 ל-80 שקלים. ממיר של הכבלים או הלוויין צורך חשמל בעלות של 3 שקלים וחצי בכל חודש. על שימוש במחשב עם מסך LCD  בין 25-35 שקלים בחודש, והשימוש בבר מים כ-12 שקלים נוספים.