קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
יבמ מתגייסת למיחזור המים

יבמ מתגייסת למיחזור המים

מאז הכריזה על תוכנית 'עולם חכם יותר' (Smarter Planet) עברה יבמ בשנה האחרונה תהליכים רבים של למידה

מאז הכריזה על תוכנית 'עולם חכם יותר' (Smarter Planet) עברה יבמ בשנה האחרונה תהליכים רבים של למידה. במרכז התהליך כולו עומדת כעת ההבנה כי עולם חכם יותר דורש יותר ויותר התבססות על שיתופי פעולה.
מערכות המים
מערכות המים בכל רחבי העולם מהוות השפעה שלילית על אחד מתוך חמישה אנשים. המערכות הללו מורכבות מאד ומתבססות על מחזור המים בטבע. כיום השפעת יד האדם על מחזור המים הטבעי היא כה גדולה עד כי אין כמעט שום מערכת מים המתקיימת מבלי שנתערב בכך. זיהום הוא הגורם מספר אחת הפוגע במערכות המים ולאחריו צועד השימוש ללא מיחזור. הכוונה היא כי מגוון רחב של תעשיות עושות שימוש במים וזאת מבלי "לידע" את מקורותיהם ובכך להורות על מיחזור ואספקה מחודשת של המשאב שעכשיו חסר. בנקודת ההשקה בין החקלאות לבין תעשיית המזון ניתן לקחת בתור דוגמא את הנתון כי לייצור ק"ג אחד של בשר בקר דרושים 15,500 ליטר מים. תעשיית האופנה דורשת מצידה 10,885 ליטר מים לייצור מכנס ג'ינס אחד ואילו בתעשיית הנייר דורשים עשרה ליטר מים לייצור דף אחד של נייר.
למרות שהמים מהווים חלק בלתי נפרד ממערכת אחת גלובאלית, הם מנוהלים כמשאב מקומי או אזורי. המצב היום הוא כזה שאספקת המים של כל אחד מאיתנו מושפעת בעיקר מהמתרחש במקום המגורים שלו, אך למזלנו ניתן כעת לשפר את המצב באופן ניכר.
מערכות חיישנים חכמים, מונים מתקדמים, מיחשוב יסודי ואנליטי מאפשרים לנו לנהל את עולמנו באופן חכם יותר. כיום ניתן למדוד, לנתח ולפקח על מערכות מים, החל מנהרות ומאגרים ועד לצנרת ולברזים בביתנו הפרטי. בעזרת טכנולוגיה ניתן להעניק לכולם: אזרחים, ארגונים, קהילות ואומות שלמות אספקה יציבה של מים מתוקים על ידי בקרה וניהול של כל מערכות המים בזמן אמת.
האתגר טמון בכך שמערכות המים בכל אזור מנוהלות בידי עשרות ולפעמים מאות ארגונים שונים שאין ביניהם כל קשר. בארה"ב, למשל, ישנן 53,000 סוכנויות מים שונות אשר ביניהן אין שום תיאום אף על פי שכולן מנהלות את אותו משאב משותף. משום כך לא ניתן לקבל מידע הוליסטי הנוגע לכל מערכות המים במדינה.
יבמ היא משתתף פעיל במאמצים הכלל עולמיים לשימור מים טהורים לשתיה, רחצה, ייצור חשמל, מזון, תעשיה וחקלאות והיא עושה זאת בעזרת פעולות מגוונות:
1. מערכות התפלה חדשניות
יבמ פיתחה מערכת מבוססת נאנוטכנולוגיה המסוגלת להתפיל מי ים או מים מזוהמים ולהפוך אותם למים מתוקים באופן מהיר יותר והחוסך באנרגיה במידה ניכרת מהמקובל כיום. התקנת מערכות אלה בכל רחבי העולם תשפר את יכולות מיחזור המים באופן גורף.
2. מערכות ניהול ובקרה בחקלאות ובתעשייה
רק על מנת לסבר את האוזן, כיום נדרשים כ-100 ליטר מים להפקה של כוס קפה אחת. המערכות של יבמ מאפשרות להקטין את כמות המים הנדרשת לתהליכי ייצור. לראייה: החברה התקינה מערכת לניהול מים במפעל השבבים שלה בצפון אמריקה וחסכה כתוצאה מכך יותר מ 3 מיליון דולר בשנה.
3. מערכות ניהול ובקרה של מקורות מים טבעיים
במדינת ניו יורק, למשל, הטמיעה יבמ מערכות חיישנים חכמים הפזורים בנהר ההדסון. החיישנים בשילוב מערכת ניתוח נתונים, מסוגלים לדווח על תגובות הנהר לשינויים כדוגמת סערות או זיהומים חיצוניים. באמצעות ניתוח הנתונים הללו יש בכוונת יבמ להציע פתרונות לניצול מיטבי של מי הנהר.
4. מערכות לניבוי השפעות תוכניות בנייה ופיתוח חקלאי על מערכות המים
יבמ התקינה מערכות שכאלה בדרום אמריקה על מנת לייצר תסריטים עתידיים אשר יסייעו בשמירה על מאגרי המים.
5. מערכת בקרה למניעת שיטפונות
מערכת מסוג כזה הוקמה בהולנד. באירלנד הוטמעה מערכת בקרה למפרצי ים המאפשרת לדייגים ומגדלי פירות ים לפעול בצורה מיטבית. בצרפת עושים שימוש במערכת המטהרת את המים ומפחיתה את רמת הזיהום הנגרם ממי שפכים.