קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
הממשלה פועלת לגריטת מזגנים בני למעלה מ-6 שנים

הממשלה פועלת לגריטת מזגנים בני למעלה מ-6 שנים

על-פי נתוני הסקר, קרוב לשליש מהבתים בארץ מחזיקים במזגן בן למעלה מ-7 שנים ואשר מטבע הדברים נחשב לבזבזני מבחינת צריכת האנרגיה.

ההצלחה של התוכנית לגריטת מכוניות מחד ומצוקת האנרגיה הקשה בה נתונה ישראל מאידך, דרבנה את המשרד לאיכות הסביבה להגות תוכנית גריטת מזגנים בני למעלה מ-6 שנים. ל"קול אייר" נודע כי הכוונה היא להעניק הנחה בת 500 שקל לכל אזרח שיבחר להצטייד במזגן חדש וחסכוני במקום המזגן הישן שברשותו.   

כלכלני המשרד לאיכות הסביבה גורסים כי בדרך זו ניתן יהיה להגיע לחסכון של קרוב ל-5% בצריכת החשמל הכוללת, ולחסוך לקופת המדינה כ-1.5 מיליארד שקל, ובנוסף לייתר את הצורך בהקמת תחנת כוח  נוספת.
  
תחשיב שעשתה חברת  פארטו, עבור המשרד, מגלה כי תעריפי החשמל הנוכחיים הופכים את החלפת המזגן לכדאיים כעבור 7-8 שנים. תוכנית הגריטה, שכאמור נמצאת כעת בשלבי הכנה, מבוססת בנוסף על סקר צריכה של  מכון גיאוקרטוגרפיה, הקובע כי מזגן חדש מביא לחסכון של כ-400 שקל בצריכת החשמל השנתית. 

על-פי נתוני הסקר, קרוב לשליש מהבתים בארץ מחזיקים במזגן בן למעלה מ-7 שנים ואשר מטבע הדברים נחשב לבזבזני מבחינת צריכת האנרגיה. התוכנית החדשה מיועדת עבור אותה אוכלוסיה פוטנציאלית ולמשוך קהל יעד נוסף המחזיק במזגנים בני 5-7 שנים.  

עם זאת, ההטבות אינן מיועדות ככל הנראה לכלל האוכלוסייה אלא לשכבות החלשות בלבד שסובלות מקשיים כלכליים ומתקשות לרכוש מזגן חדש. ההנחה תינתן לצרכנים כבר במעמד הרכישה ואילו המתקינים יהנו מהחזר עבורה בתום פירוק וגריטת המזגן הישן.  

כל שנה נמכרים בישראל כ-250 אלף מזגנים חדשים ו-80 אלף מסך המכירות הן החלפות מזגנים. בכל בית בישראל יש כיום 1.7 מזגן בממוצע וכ-33% מהמזגנים הם בני 7 שנים ומעלה. יש לציין כי בראשית 2011 יוחמרו תקני המזגנים בארץ .