קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
לראשונה, הפקת אנרגיה מעלים

לראשונה, הפקת אנרגיה מעלים

שיתוף פעולה בין-תחומי בטכניון הניב פריצת דרך בתחום הביו-אנרגיה

שיתוף פעולה בין-תחומי בטכניון הניב פריצת דרך בתחום הביו-אנרגיה: הפקת אנרגיה מעלים. לראשונה בהיסטוריה נמצאה דרך להפיק אנרגיה ירוקה באמת. הטכניון רשם פטנט על יצירת חשמל באמצעות תהליך ביולוגי, ובהמשך מקווים החוקרים להנדס מנגנון ממשי שיוכל לתרגם את האנרגיה הביוכימית לחשמל המוכר לנו מחיי היומיום.

"זה לא יחליף תחנת כוח", הסבירו החוקרים, "אבל זה יכול לספק כמות שימושית של חשמל נקי לחלוטין, במיוחד במקומות עם בעיות תשתית שחשמל לא מגיע אליהם". החוקרים , דיקן הפקולטה לביולוגיה, פרופ' גדי שוסטר ופרופ' נעם אדיר, עם הדוקטורנטים שירלי לרום ופארס סלאמה הצליחו לעשות מניפולציה של תהליך הפוטוסינתזה (התהליך שבו צמחים קולטים את אנרגיית השמש ומפיקים ממנה אנרגיה כימית יעילה) באופן העשוי לשמש להפקת אנרגיה.

חוקרי הטכניון חקרו חלבון מפתח בתהליך שינוע האלקטרונים בפס הייצור הפוטוסינתטי. במצבו הטבעי החלבון מוציא אלקטרונים ממים ומעביר אותם בתוך ממברנות בחיידק ובצמחים. בטבע הממברנה מבודדת את הזרם החשמלי הביולוגי מזליגה לתהליכים צדדיים. החוקרים שינו חומצה אמינית אחת מתוך המאות שנמצאות בחלבון מחומצה אמינית חיובית לשלילית ובכך הצליחו לשנות את כיוון פליטת האלקטרונים לכזה המאפשר רתימה של האנרגיה המופקת בתהליך ושימוש בה לאחר מכן.