קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מיזוג אוויר לבתי כנסת

מיזוג אוויר לבתי כנסת

הסיבה: מתפלל התעלף במהלך השבת כתוצאה מהחום הכבד

בב ית הכנסת 'לדרמן' רושמים היסטוריה: לאחר שנים של התנזרות עקרונית משימוש במיזוג אוויר גם בחום הידוע והבלתי נסבל של בני ברק - הערב הוחלט: יותקן המזגן, ולו בשל פיקוח נפש.

באסיפה שנערכה דקות ספורות לאחר צאת השבת בבית הכנסת המפורסם ברחוב רשב"ם בבני ברק, העומד בראשותו של הגר"ח קנייבסקי, הוחלט כי כבר השבוע יתקינו במקום מערכת מיזוג אוויר, זאת לאחר שנים בהן אין בבית כנסת מזגנים, בהוראתו של הסטייפלער זצ"ל.

שנים רבות ידוע כי בבית כנסת לדרמן בו התפלל הסטייפלער זצ"ל והיום מתפלל בנו הגר"ח קנייבסקי אין מזגנים או חשמל דולק בשבתות. בשבתות משתמשים מתפללי בית הכנסת אך ורק בלוקסים (מנורות חשמל הפועלות על בסיס גז).

"זו גם הסיבה לכך שבימי החול לא היו מזגנים", ציינו הערב בבית הכנסת. "אם בשבת המלכה לא נהנים המתפללים מהמזגנים אז מדוע שייהנו בימי החול?".

באחרונה, חלה התפנית: באמצע התפילה התעלף הנגיד הרב מאיר סטפנסקי ונזקק לטיפול במקום. הגר"ח, שראה את ההרחשות המבוהלת, שאל את הנגיד לאחר התפילה מה קרה, ולא קיבל תשובה. הנגיד התחמק כדי שלא לצער את הרב.

אלא שהגר"ח לא מצא מנוח מהעובדה, כי אחד מהמתפללים הקבועים והמוערכים בבית הכנסת התעלף. הוא ניגש לרופאו האישי של הרב סטפנסקי ושאלו מה הסיבה לכך שאדם בריא יתעלף באמצע התפילה.

הרופא ענה להגר"ח, כי בית הכנסת צפוף ועמוס במיוחד, ובחום כזה - הדבר יכול להשפיע על אדם מבוגר ולגרום לו להתעלף.

הגר"ח ששמע את הדברים הורה מיד בצאת השבת, כי מיידית יש להתקין מזגנים בבית הכנסת.