קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מאות מזגנים הותקנו ביחידות צה

מאות מזגנים הותקנו ביחידות צה"ל

במהלך השנה הקרובה יוחלפו מזגני החלון בצבא במזגנים מפוצלים שנחשבים לחסכוניים

מאות מזגנים הותקנו במהלך הקיץ ביחידות השונות של פיקוד המרכז. בשל גל החום הכבד, הותקנו תחילה 50 מזגנים בבסיס האימונים של חטיבת כפיר בבקעות ובנבי מוסא. בהמשך, הותקנו 120 מערכות מיזוג נוספות ברחבי הבקעה ואזור יהודה ושומרון.  

כמו כן, התווספו סככות צל בבסיסים באזור. כלל חדרי המגורים בבקעה עברו בדיקות של אנשי מחלקת הרפואה בפיקוד, כדי לבחון את רשתות החלונות ואת אמצעי המיזוג בהם.

בנוסף, הנחה מפקד פיקוד המרכז, האלוף אבי מזרחי, את כלל מפקדי הפיקוד, מרמת מפקד הכיתה ועד מפקדי הגדודים, להעביר הכנות מקצועיות, מנטליות ורפואיות כדי להתמודד עם השרב. מהלך נוסף שננקט כדי להגן על החיילים הנו העברת האימונים לשעות הערב - מהשעה חמש אחר הצהריים ועד לתשע בבוקר למחרת.

במקביל, הוחלט בצה"ל להפחית את השימוש במזגנים באמצעות התקנת ציפוי מיוחד  בחלונות הבסיסים הצה"ליים, שינצל את האור הטבעי ולא יגרום לחימום החדר. השיטה שהכנסתה נבדקת בימים אלה, עשויה להפחית משמעותית את השימוש במזגנים, שמהווים כמעט רבע מעלויות החשמל בחודשי הקיץ.

לפי סקר שערכו במרכז הבינוי באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, עולה כי פיקוד הדרום נמצא במקום הראשון מבין כלל היחידות בצריכת החשמל הגבוהה לחודשי הקיץ. רבע מעלויות החשמל השנתיות בפד"ם הן כתוצאה מהפעלת פריטים חשמליים בחודשי יולי–אוגוסט. אחריהם ברשימה פיקוד המרכז, כאשר 22 אחוזים מצריכת החשמל השנתית היא בחודשי הקיץ. פצ"ן הגיעו למקום השלישי, כאשר בעזרת משבי רוח קרירים שעוד נושבים בצפון, צריכת החשמל ביולי ובאוגוסט עומדת על 20 אחוזים מהנתונים המתייחסים לכלל השנה. בנוסף, לאחר שבמשך עשרים שנה לא הצליחו בצה"ל לחסוך בצריכת החשמל, זרוע היבשה צמצמה את השימוש באנרגיה באחוז אחד בשנה האחרונה.

מרכז הבינוי הוציא באחרונה איגרת בה מפורטות דרכי ההתייעלות בחשמל: הטמפרטורה במזגנים צריכה להיות 24 מעלות, יש לכבות את אמצעי המיזוג כשעוזבים את החדר ליותר מחצי שעה, ולשטוף אחת לשנה את מסנני המזגנים.

כמו כן, במהלך השנה הקרובה יוחלפו מזגני החלון ביחידות במזגנים מפוצלים שנחשבים לחסכוניים יותר. "בדרך כלל האיטום סביב מזגן החלון לא מושלם, ולכן יש כניסה ויציאה של אוויר ללא הפסקה, מה שמונע את פעילותו התקינה של המזגן", הסביר רמ"ד שימור אנרגיה במרכז הבינוי, רס"ן לודביק ורגה. "בנוסף, רוב המזגנים האלו מדגמים ישנים, ויש להם מקדם יעילות נמוך מאוד. לאור זאת, נתחיל בשנה הקרובה בהחלפת כל המזגנים בפיקוד הצפון, ולאחר מכן נמשיך לשאר הפיקודים".