קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
תביעות ירידת ערך נגד חברות הסלולר

תביעות ירידת ערך נגד חברות הסלולר

חובת היתר בניה לצורך התקנת מתקני גישה סלולריים תגרור ירידת ערך דירות

 
בעקבות פעולת בג"צ שהוציא צו ארעי האוסר על הקמת מתקני גישה אלחוטיים לתקשורת סלולרית בפטור מהיתר בנייה. טוען עו"ד צבי שוב, מומחה לדיני מקרקעין ותכנון ובנייה כי הצו האוסר על הקמת האנטנות עשוי להוביל לקביעה כי יש לבצע הליך של תכנון או רישוי לצורך בניית מתקני הגישה הנ"ל.
חובה זו תקל על אזרחים להגיד תביעות ירידת ערך של נכסיהם בגין הקמת אנטנה סלולרית מסוג זה ליד הבית לאחר שנים שבהן ניסו החברות לבדל סוג זה של אנטנות ולהוציאן מן הכלל, כך שיכלו להקימן כמעט בכל מקום וללא מגבלה כלל.
עו"ד שוב מסביר כי הבידול האמור קבע עובדות בשטח והעובדה כי לא ניתן היה להגיש תביעות בגינן גם הוא הקל על החברות להקימן ללא מגבלה, כן הינו מציין כי נושא הפיצוי בגין האנטנות מצוי עדיין בבירורים שונים בועדות הערר ובערכאות ובו מחלוקות שמאיות ומשפטיו רבות.
יצוין כי תביעה מסוג זה מוטלת על פי חוק על הועדה המקומית ואולם כיום קיים סעיף בו הועברה חבות זו על החברות, כיום באופן מלא כך שמי שכיום אמור לשלם פיצויים שיקבעו תהיינה החברות הסלולריות שניסו להימנע מרישוי כאמור.
 
צחי ברדוגו, מנכ"ל אתר NestValue, המציע הזמנת בדיקות קרינה בנכסים באופן ישיר מהאתר, עפ"י כתובת מקום מגורים, מציין כי ביצוע בדיקת קרינה בעת רכישת דירה יד שנייה או בעבור נכס קיים, יכולה לתת לבעל הנכס תוצאות מדויקות לגבי רמת החשיפה לקרינה מסוכנת, שחורגת מהתקן המותר. וכך, במקרה של התקנה עתידית של אנטנה או מתקן גישה סלולרי, המשדר בעוצמה גבוהה מהתקן, ישמשו תוצאות הבדיקה החוזרת הוכחה בפני בית המשפט לירידת ערך הנכס, כתוצאה מעלייה בקרינה. עלות בדיקת קרינה – 690 ₪.