קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מחזיק מעמד

מחזיק מעמד

כללים לתחזוקה נכונה של המזגן בתקופת הקיץ

אלון גני
החמסין שמתנחל באזורנו החל מחודש יוני ומסרב להתפנות לפחות עד ספטמבר, מהווה אתגר לא פשוט לפיצוח עבור מערכת המיזוג בבית ובמקום העבודה שלנו כאחד. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים במזגן, עלול לגרום לתקלות שונות שחלק ניתן לפתור בכוחות עצמנו וחלק לרוע המזל מצריכות ביקור טכנאי.

כיוון שהטכנאים בימים לוהטים אלה עסוקים עד החגים, מצורפים בזאת מספר טיפים באדיבות אתר מידרג שיעזרו לנו לצלוח את השרב בשלום ומבלי להזעיק את איש המקצוע המוסמך לעזרתנו.

דליפת גז מהמזגן היא התקלה השכיחה ביותר ומהווה כחמישים אחוז מסך התקלות של המזגנים בישראל וכדאי לדעת שישנן דרכים להימנע מתקלה זו.
כאשר המזגן לא מקרר כלל כנראה שנגמר הגז. אם המזגן מקרר במקצת, רוב הסיכויים שמודבר בחוסר גז. רצוי לזכור כי לעיתים המזגן אינו מקרר כמו שצריך בגלל סיבות אחרות.

המזגן הסטנדרטי מסוגל להוריד את הטמפרטורה ב- 15 מעלות בממוצע אך כאשר הטמפרטורה בחוץ מתקרבת ל-40 מעלות המזגן פשוט 'לא יצליח' לקרר את האוויר.

ככל שהמזגן בעל תפוקה גבוהה יותר כך כמות הגז שהוא צורך גדולה יותר. במזגנים ישנים הסיכוי לדליפת גז גבוה יותר ועלות מילוי הגז תעלה כ-300 שקל. אם נדרשתם לשלם יותר סיכוי סביר כי תקבלו עבור כספכם את הגז הירוק – R410, שהוא גז חדש יחסית.

מילוי גז במזגן אינו נחשב לתיקון. איתור ותיקון מקור דליפת הגז מהווים משימה מורכבת. ברוב המקרים, ההשקעה הכספית הדרושה לשם כך, לא משתלמת. לכן, רק במקרים חמורים בהם מילוי גז לא יעזור אין ברירה אלא לאתר את הדליפה ולתקנה.

ישנן שלוש תקלות נפוצות: 
התקנה לקויה - מי שהתקין את המזגן לא התקין אותו באופן מקצועי ולא הקפיד על חיבורים טובים של צינורות הנחושת אל היחידה הפנימית (המאייד) או החיצונית (המעבה). חיבורים לא מדוייקים או ריתוכים מיותרים יגרמו לבריחת גז.

חיכוך בין צינורות הנחושת- המנוע רועד ומרעיד את צינורות הנחושת. רעידות אלו גורמות לחיכוך של הצינורות וכתוצאה מכך לסדקים בלתי נראים מהםעלול הגז לדלוף.

קורוזיה - למעשה זהו תהליך ריקבון של הצנרת ותופעה זו נפוצה בעיקר באזורים שקרובים לים.
טכנאי מזגנים מקצועי ינסה קודם כל לאתר את התקלה, יחליט לגבי הפתרון וישתף אתכם במידע. הטכנאי יחבר שעון לחץ אשר יבדוק באיזה מידה ירד הלחץ של הגז במזגן.

אם יזהה הטכנאי ירידת לחץ, הפתרון הנכון שעליו לבחור הוא מילוי גז. אם הלחץ נמוך מאוד המשמעות היא שישנה דליפת גז רצינית וצריך לאתר את מקור הדליפה. טכנאי לא מקצועי ימלא גז גם במקרה של דליפה חמורה אך זה יעזור בדיוק לכמה ימים ואולי לפחות מכך.

טכנאי לא מקצועי יספר רבות על הגז הירוק החדש. הוא יציין את העובדה שהוא פחות מזיק לשכבת האוזון, שמחירו כפול ממחיר הגז הישן אך הוא טוב יותר ואחרי כל ההסברים הוא עלול לשים גז ישן!

בפועל, הרוב המוחלט של המזגנים בארץ, כל אלו ששנת היצור שלהם היא עד 2006, פועלים רק על הגז הישן ובמזגנים אלו לא ניתן להשתמש בגז החדש.
ישנם לא מעט טכנאים אשר ינצלו את העובדה שאתם מוכנים לשלם כל מחיר בכדי שהמזגן יחזור לפעול, הם יאמרו ויעשו דברים מיותרים, יגבו תשלום מלא אך בפועל לא יתקנו כלום, לכן כדאי לשים לב האם הטכנאי שאתם מזמינים מורשה ומקצועי.